Western Digital 2 TB My Book Essential İncelemesi

Performans ve Sonuç 

My Book Essential WD SmartWare

Kullanıcı arayüzü oldukça basit ve kullanımı kolay

Bir önceki Western Digital My Book 3.0 incelememizde USB 3.0 bağlantısının ne kadar önemli olduğunu görmüştük. Hız güzel bir şeydir fakat bu ürünün amacı size en hızlıyı sunmak değil, daha çok verilerinizi yedekleme imkanı sunmak ve mümkün olan en basit kullanıcı dostu yazılımı ile otomatik olarak verilerinizi kötü günler için saklamak.

Bu kullanım amacı ile baktığımız zaman My Book Essential 2.0 işini oldukça iyi yapıyor diyebiliriz. 2 TB’lık modelin masaüstü 3.5″ sabit disklerle pek bir fiyat farkı olmadığını görmek sevindirici. My Book Essential 2 TB yaklaşık 200 Dolara bulunabiliyorken, 2 TB 3.5″ bir sabit disk yaklaşık 150 dolara bulunabiliyor. Evet, 150 dolara 2 TB 3.5″ bir sabit disk alıp ona da yedekleme yapabilirsiniz fakat bu, pratik bir yöntem olmayacaktır. Hassas sabit diskleri saklaması da ayrı bir dert çünkü. Ayrıca, tak çıkar yapma imkanınız da kısıtlanıyor masaüstü 3.5″ sabit disklerle.

Son sözleri söylemeden önce isterseniz USB 3.0 ile USB 2.0 arasındaki farkı gösteren grafiğimize bir daha bakalım.

pcmark_vantage_hdd.png

My Book Essential’in eksilerinden de bahsedelim ve son sözleri öyle söyleyelim. Yine tekrarlıyorum, bu üründe de e-SATA çıkışı yok, harici HDD kutusu olarak kullanılamıyor ve dış yüzey çok çabuk kirleniyor.

Bu ufak eksileri bir kenara bırakırsak, My Book Essential yavaş aktarım hızına rağmen yedekleme amaçlı olarak düşünüldüğünde oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Dersinizi yapın, fotoğraflarınızı bilgisayara kaydedin bırakın o sizin için verilerinizi yedeklesin veya 2 TB makul fiyata arşivlik bir sabit disk olarak kullanın. My Book Essential’i bu fiyatı ve özellikleriyle sizlere önermemem için fazla bir neden göremiyorum.

1 Yorum

Bir cevap yazın