Western Digital 1TB My Book 3.0 (USB 3.0) İncelemesi

USB 3.0 ile USB 2.0 Karşı Karşıya 

Western Digital My Book Essential (USB 2.0)

crystal usb 2.0.jpg

crystal usb 3.0.jpg

Yukarıda WD My Book Essential (USB 2.0)’ın sonuçlarını görüyorsunuz aşağıda ise, WD My Book 3.0. Aradaki fark muazzam. Bazı testlerde USB 3.0 beş kat daha hızlı. Şimdi de HD TunePro benchmark testlerine bakalım.

hd pro usb 3.0.jpg

usb 2.0 hd tune sonu

Ne yazık ki HD TunePro, WD My Book 3.0 ile pek barışık değildi. My Book 3.0 HD TunePro’nun 4.0 sürümü ile çalışmayı reddetti. Kısa bir araştırma ve My Book 3.0 için yeni bir firmware yayınlandığını ve HD TunePro 4.01’e destek verdiğini öğrendik. Sorunsuz bir firmware yüklemesinden sonra My Book 3.0 HD TunePro 4.01 ile çalıştı fakat testlerde gördüğümüz kadarıyla My Book 3.0, HD TunePro ile hala barışık değil gibi gözüküyor. Grafikte gittikçe düşen hıza bakın. Kendi gözlemlerimizde My Book 3.0’ın saniyede 130-140 MB veri gönderebildiğini gördük fakat bu testte ortalama 100 MB saniyede sonucu biraz düşük gibi. Sanırım My Book 3.0’ın HD TunePro için yeni bir firmware daha ihtiyacı var.

My Book Essential ise gördüğünüz gibi bir yerde takılıyor. Evet, USB 2.0, Essential’ın hızına resmen darbe vuruyor.

4 Yorum

 1. Uğur

  İnceleme için teşekkür ederim.

  İlk sayfadaki “Onun dışında özellikle odanız karanlıksa sabit diskin içinde beyaz bir ışık süzmesi de görebilirsiniz.” cümlesindeki “süzmesi” kelimesinin bir esprisi yoksa yani bilerek yazmadıysanız “hüzme” olarak değişmesi gerekiyor. Küçük bir hata olmuş sanırım 🙂

  İyi çalışmalar dilerim.

  • Tahir Meylani

   Evet, “hüzme” daha doğru bir ifade olacaktır. “Süzme” de kullanılıyor halk dilinde ama yazı dilinde kelimenin gerçek anlamını kullanmak daha doğru olur haklısınız.

   Düzeltme için teşekkürler 🙂

   • kemal bakarcı

    halk arasında süzme mi deniyor? Bence hatayı kabullenmek daha akıllı ve erdemli bir davranış olur.

 2. Ziyaretçi

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

Bir cevap yazın