Western Digital 1TB My Book 3.0 (USB 3.0) İncelemesi

USB 3.0’ın Özellikleri

USB 3.0’ın gücünü incelemeden önce USB 3.0 nedir ve bize ne avantajları var bir hatırlayalım. USB teknolojilerinin teorik hızları şu şekilde.

 • USB 1.1 ~1.43 MB/s
 • USB 2.0 ~57 MB/s
 • USB 3.0 ~572 MB/s

Teorik olarak USB 3.0, USB 2.0’dan 10 kat daha hızlı. Fakat bunlar teorik hızlar, testlerimizde USB 2.0’ın 57 MB/s yazma hızına çıkamadığını sizde göreceksiniz.

Western Digital PCIexpress 1x

My Book 3.0 ile gelen PCIe USB 3.0 kartı

Western Digital NEC USB 3.0

Yukarıdaki resimde NEC’in USB 3.0 için geliştirdiği D7200200F1 yongasını görüyorsunuz. Testlerimizde kullandığımız Gigabyte 890GPA-UD3H anakartta da USB 3.0 için bu yonganın kullanıldığını gördük. NEC, USB 3.0 için öncü olmaya devam ediyor fakat Intel, doğal USB 3.0 çözümü için nedense pek acele etmiyor. Aslında Intel, ortaklarıyla birlikte 2008 yılında USB 3.0’ın standartlarını belirlemiş ve işin en zor kısmını atlatmıştı. Aradan geçen iki seneden sonra Intel, neden hala USB 3.0 için 2011 yılını işaret ediyor anlamış değiliz. Sanırım Intel, Sandy Bridge mimarisi için USB 3.0’ın önemli bir avantaj olmasını istiyor  ama Intel, USB 3.0 gemisini neredeyse kaçırdı diyebiliriz. Birçok anakart üreticisi, anakartlarında USB 3.0 yongaları kullanmaya başladı bile.

4 Yorum

 1. Uğur

  İnceleme için teşekkür ederim.

  İlk sayfadaki “Onun dışında özellikle odanız karanlıksa sabit diskin içinde beyaz bir ışık süzmesi de görebilirsiniz.” cümlesindeki “süzmesi” kelimesinin bir esprisi yoksa yani bilerek yazmadıysanız “hüzme” olarak değişmesi gerekiyor. Küçük bir hata olmuş sanırım 🙂

  İyi çalışmalar dilerim.

  • Tahir Meylani

   Evet, “hüzme” daha doğru bir ifade olacaktır. “Süzme” de kullanılıyor halk dilinde ama yazı dilinde kelimenin gerçek anlamını kullanmak daha doğru olur haklısınız.

   Düzeltme için teşekkürler 🙂

   • kemal bakarcı

    halk arasında süzme mi deniyor? Bence hatayı kabullenmek daha akıllı ve erdemli bir davranış olur.

 2. Ziyaretçi

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

Bir cevap yazın