Western Digital 1TB My Book 3.0 (USB 3.0) İncelemesi

Gelişen teknoloji ve gittikçe artan internet hızları, günlük hayatında bilgisayar ve interneti çok sık kullanan bireyler için yeni bir sorun ortaya çıkardı. Nedir bu sorun? Evet, gittikçe daha çok bilgiyi sabit disklerimizde saklıyoruz, eşten dosttan aldığımız medyaların yedeğini alıyoruz, güncel oyunlar kurulum için sabit disklerde giderek daha fazla yer kaplıyor. Peki, artan veri yedekleme ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız? Bugün inceleyeceğimiz Western Digital My Book 3.0, bu ihtiyacımıza çözüm olacak gibi.

Harici sabit disk pazarında liderliği elinde bulunduran Western Digital, henüz doğal USB 3.0 destekli anakartlar yeni yeni piyasaya çıkarken My Book 3.0 ile kendi USB 3.0 çözümünü sunuyor. Nedir USB 3.0’ı bu kadar özel kılan? USB 3.0, gerçekten USB 2.0’dan çok daha mı hızlı? Bu soruların yanıtını ilerleyen sayfalarda bulabileceksiniz ama önce My Book 3.0’a bir göz atalım.

Western Digital My Book 3.0

Western Digital My Book 3.0

Western Digital My Book 3.0

Western Digital’in harici sabit disklerinde kullandığı tasarım pek değişmiyor gördüğünüz gibi. Yalnız sabit diskin yüzeyinde kullanılan malzeme önceki My Book’lar gibi parlak değil ve üstünde parmak izi pek kalmıyor. My Book 3.0 hem ayakta, hem yatay olarak kullanılabiliyor. Ayakta rahat durması ve bir yeri çizmemesi için altında plastik kauçuklar var. My Book’ın önündeki beyaz ışığa dikkat edin. Bu ışık, sabit diskin çalışıp çalışmadığını gösteriyor. Onun dışında özellikle odanız karanlıksa sabit diskin içinde beyaz bir ışık hüzmesi de görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, My Book 3.0’ın arkasında ve üstünde havalandırma boşlukları var. My Book 3.0’ın oldukça serin çalıştığını söyleyebiliriz; My Book 3.0 ile sıcaklık derdiniz olmayacaktır.

Western Digital My Book 3.0

My Book 3.0’ın ağırlığı 1.18 kg, boyutları ise şöyle yükseklik/boy/en/ 165 mm x 135 mm x 48 mm.

My Book 3.0’ın genel özellikleri bunlar. Kutu içeriği ise şöyle:

 • 1 Adet sürücü CD’si.
 • PCIe USB 3.0 kartı (2 port, USB 2.0 ile uyumlu)
 • Adaptör
 • HTPC kasalar için PCIe dönüştürücü
 • 1 Adet USB 3.0 kablo. (USB 2.0 ile de uyumlu.)

Gördüğünüz gibi; Western Digital, USB 3.0 desteği bulunmayan anakart kullanıcıları için harici bir PCIe USB 3.0 kartı bulunduruyor kutu içeriğinde. Sadece bu kartın fiyatı 50 Dolar + KDV.

4 Yorum

 1. Uğur

  İnceleme için teşekkür ederim.

  İlk sayfadaki “Onun dışında özellikle odanız karanlıksa sabit diskin içinde beyaz bir ışık süzmesi de görebilirsiniz.” cümlesindeki “süzmesi” kelimesinin bir esprisi yoksa yani bilerek yazmadıysanız “hüzme” olarak değişmesi gerekiyor. Küçük bir hata olmuş sanırım 🙂

  İyi çalışmalar dilerim.

  • Tahir Meylani

   Evet, “hüzme” daha doğru bir ifade olacaktır. “Süzme” de kullanılıyor halk dilinde ama yazı dilinde kelimenin gerçek anlamını kullanmak daha doğru olur haklısınız.

   Düzeltme için teşekkürler 🙂

   • kemal bakarcı

    halk arasında süzme mi deniyor? Bence hatayı kabullenmek daha akıllı ve erdemli bir davranış olur.

 2. Ziyaretçi

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

  Ben nasıl kullanıcğmı bilmiyorm yardmcı olursnz çok svnrm….

Bir cevap yazın