WD’nin 750 GB’lık Sabit Diski Yeni Rekorların Peşinde

Western Digital Caviar SE 16 WD7500AAKS (750 GB, SATA)

Western Digital Caviar SE 16 WD7500AAKS (750 GB, SATA)

Yeni WD7500AAKS’ye hızlı bir bakış attığımızda bile önceki kuşaklarına göre daha farklı olduğunu fark ediyorsunuz; dış görünüşü bu ileri seviye modele Caviar ismine layık bir hava katıyor. Dikkatimizi en çok çeken şey siyah sürücü kasası, gümüş tonunda bir alüminyum kapak ve bununla birlikte üst yüzeyinde siyah noktalar. Beyaz etikette ise gerekli açıklamalar var.

Bu yeni sürücü zarif tasarımının içerisinde birçok özellik barındırmakta. İçerisinde dört plaka var ve her biri yaklaşık 200GB’lık bir kapasiteyle karşımıza çıkıyor ki bu toplamda 750 GB’lık bir depolama kapasitesi demek. Farklı kapasitede seçenekleri de var: 500 GB (3 plakalı), 400, 320 ve 200 GB (2 plakalı). Bu ürünlerin hepsi aynı yüksek performansı sunmalarına rağmen fiyatları daha cazip. Bu sürücülere baktığınız zaman, yapım ve model adları konusunda çok dikkatli olun, bunların tümü AAKS harfleri ile bitiyor. Umarız farklı modelleri yakında ellerimize ulaşır ve biz bunları kapsamlı sabit disk başarım tablosuna ekleyebiliriz.

Diğer önemli özellikleri doğrudan sürücünün üzerinde ki etiketten okuyoruz: Seri ATA/300 ile birlikte gelen Yerel Komut Sıralaması (NCQ) SATA denetleyici arayüzünü oluşturuyor. Bu arayüz sayesinde 160 MB/sn’lik bir veri aktarımı sağlanmış olunuyor ki bu değer üst seviyeli sabit diskler için olan 190 MB/sn’ye ye çok yakın bir sonuç. Şu anda piyasada veri depolaması yapan ürünlerin veri aktarımları 95 MB/sn’ye yaklaşmış durumda, ancak bu özellik 16 MB’lık sürücünün önbelleğinden okuma yapıldığında öne çıkıyor. Diğer durumlarda ise bu değer pek bir anlam ifade etmiyor.

Ortalama arama süresi (seek time) 8.9 ms, ortalama erişim süresi ise 13.3 ms. Bunlar güzel sonuçlar olup 7,200 RPM’li sabit diskler tarafından nadiren aşılmıştır. G/Ç süreleri açısından daha güzel başarımlar veren bir disk arıyorsanız o zaman size tavsiyemiz 10,000 RPM dönüş hızlı ve ortalama erişim süresi yaklaşık 8ms olan Western Digital Raptor’a bir göz atmanız olacaktır.

Bir cevap yazın