WD’nin 750 GB’lık Sabit Diski Yeni Rekorların Peşinde

750 GB, 1TB, … Ve Sonra?

Geleceğin yolu şimdiden çizildi. Şu anda Hitachi 1 TB’lık sabit disklerin üretimini bir ilk olarak başarmış durumda ve bu diskte beş disk plakası bulunmakta. Seagate ve Samsung ise aynı kapasitedeki diskleri daha basitleştirilmiş halde piyasaya sunmaya hazırlanıyor (sırasıyla dört ve üç disk plakalı). Bir sonraki adımın ne olacağı çok açık: 1.5TB’lık disklerin 2008’den önce piyasaya çıkmış olmaları bekleniyor. Samsung’un 1 TB’lık SpinPoint F1 333GB’lık disk plakalarıyla donatılmış olup 1.3 veya 1.6TB’lık modellerin de kapısını açmış durumda, tabi bu durum Samsung’un dört veya beş plakalı modellerin üretilmesine razı olmasına bağlı. Deneyimlerimiz bize diyor ki, Koreli üretici büyük bir ihtimalle böyle bir adım atmayacak.

Bizim tahminimiz şu anda Seagate’nin ve büyük ihtimalle diğerlerinin de, 2007’nin sonuna kadar 1TB’lık modelleri de piyasaya sürebileceği şeklinde. Ancak başka bir şeye de zorunlu olarak bakmak durumundayız; sabit disklerin büyük bir kısmının satışındaki en temel etken disk plakalarına sığdırılabilen veri yoğunlukları ile ilişkilidir. Yüksek yoğunluklu diskler üreticiye daha aza mal oluyor ve bunun sonucunda diskler sistem üreticileri ve bilinçli tüketici için daha cazip hale getiriliyor. Bunun yanında, tek plakalı diskler daha az ısınmakta ve daha az ses üretmektedirler, bu yüzden emsalleri olan çok-plakalılara göre daha uzun ömürlü oluyorlar.

Tüm bunlar ne için peki? Sabit disk kapasitesi için en ideal tatlı nokta (sweet spot) sabit disk başına 160 ile 200 GB arasında gezinmektedir. Bu en düşük teklife rağmen yeni daha yüksek kapasiteli modeller de önemli bir yere sahiptirler çünkü bunlar piyasadaki ucuz modellerin hem fiyatlarını hem de depolama standartlarını yükseltmiştir. Üreticiler genelde yeni ve yüksek kapasiteli modelleri daha önceki disk modelleriyle aynı fiyat aralığında piyasaya sunarlar, bunun en büyük sebebi büyük dağıtıcılar ve sistem yapılandırıcılarıyla piyasalarını korumaya çalışmalarıdır. Örnek olarak Samsung’un tek plakalı 320 GB’lık modeline bir göz atalım: Bu ürün piyasaya 50 dolar gibi bir fiyatla sürüldüğünde kelimenin tam anlamıyla bomba etkisi yaratmıştı. Aslına bakarsanız sabit disk piyasasında da anakart ve ekran kartında ki gibi rekabet gittikçe acımasız bir hale geliyor.

Mekanik sabit disklerin kaçınılmaz ölümlerini görebilenler kurtuluşu kaçınılmaz ilerleyişi olan Flaş-temelli disklerde buluyor. Günümüzde birçok üretici 8 GB ile 64 GB arasında hem 2.5” ve 1.8”’lik biçim faktörlü bir sürü model piyasaya süreceğinin sinyallerini verdi bile. Bunun yanında Isı-Yardımlı Kayıt (Heat-Assisted Recording) gibi veri kayıtından önce lazer ışını ile manyetik yüzeyi ısıtan teknolojiler geçmişteki sabit disklere nazaran daha güvenilir veri ortamları sunacaklar. Aynı şekilde, Modellenmiş Ortam (Patterned Media) olarak anılan teknoloji gelecek yıllarda kendine yer bulacak: Plakaların bu özelliği sayesinde manyetik alanın üretim aşamasında temizlenmesi öngörülüyor. Bütün bunları birleştirdiğimiz zaman, kaynaklarımız bize bu özelliklerin en azından 10 Terabyte kapasitesi olan 3.5” plakaların üretilmesine imkan sağlayacağını belirtiyorlar. Nefesimizi tutmuş halde bu gelişmeleri bekliyoruz!

Bir cevap yazın