WD’nin 750 GB’lık Sabit Diski Yeni Rekorların Peşinde

Seagate hala WD'nin arkasında çünkü 1 TB'lık 7500.11 rpm'li barracuda serisi hala üretime geçmedi.

Seagate hala WD’nin arkasında çünkü 1 TB’lık 7500.11 rpm’li barracuda serisi hala üretime geçmedi.

PC donanımları açısından bakıldığında depolama ürünlerinin pazarları diğerlerine göre şu son yıllarda daha fazla bir ivmeyle artmıştır, bunun en büyük nedeni sabit disklerin yaygınlığının artmış olması ve tüm aygıtların içine girmiş olmasıdır. Bu sadece PC’lerde değil günlük ev yaşantımızın her yanında görülebilir, örneğin yüksek netlik (high definition) sağlayan DVR’lar. Buna rağmen sabit disk konusu her zaman sıkıcı olarak tarif edilmektedir, bunun en büyük sebebi ise çok yüksek kapasitelere ulaşılmış olunması ve birkaç ay içerisinde çok fazla yeniliğin olmamasıdır. Markalar 250 GB’lık sabit diskler çıkarttıktan sonra uzun bir mola verip yeni ürünler çıkarmamışlardı. Bu noktada, WD’nin 400GB’lık Caviar sabit diski, Hitachi’nin 5-plakalı 500 GB’lık canavar (monster) serisi gelene kadar en iyisiydi. Bundan sonra Seagate 750 GB’lık Barracuda serisiyle cevap vermiş ve dokuz ay boyunca piyasa bir gevşeme yaşamıştı ta ki Hitachi’nin 7K1000 Terabyte DeskStar serisi gelene kadar. Şu anda ise bir yıllık bir durgunluktan sonra Western Digital tekrardan liderliği eline geçiriyor ve çoğu rakibini yere seriyor. Kısaca, önümüzde ki zamanlarda sabit disk piyasasında şu ana kadar hiç olmamış bir hareketlenme bekliyoruz.

Belli başlı teknolojileri kapsayan birçok ilerlemeden sonra, Dikey Manyetik Kayıt (PMR) şu anda başarım ve kapasite açısından en göze çarpan ilerleme oldu. Mıknatıslanma artık, rotasyon çizgilerini takip eden disk plakalarının etrafında yatay olarak (buna boyuna kayıtta deniyor) değil de dikey olarak yapılmakta ve kayıt artık disk plaklarının kendi yüzeylerine de yayılmış oldu. Bunun sayesinde aynı yüzeye daha fazla depolama alanı eklenmiş olunup aynı zamanda, bizi çok mutlu edecek bir gelişme olarak, okuma ve yazma hızlarını da arttırıldı. Bunun dışında, tampon bellek boyutu gibi disk performansını etkileyecek parametreler, Sabit Disk Başarımı Anlamak makalemizde de anlattığımız üzere sadece yardımcı görevi üstlenmişlerdir.

Seagate PMR yani Dikey Manyetik Kayıt teknolojisi kullanılan ürünleri ilk piyasaya tanıtan şirket oldu. Diğer üreticiler, buna Western Digital da dahil, yeni teknolojilere karşı daha ölçülü olmayı tercih etmişlerdi. Buna rağmen, WD’nin en son ürünü olan Caviar SE 16 WD7500AAKS piyasada var olan diğer SATA disklerin üreticilerine yerini bırakmadı. Bu son 750 GB, kendi klasmanında en iyisi, tüm 7200 RPM’li diskleri geride bırakmakla kalmıyor 10.000 RPM’lik WD7500 Raptor disklere eş değer seviyede performans sergiliyor (buna rağmen hala 74GB’lık WD740’ı geçmiş durumunda değil).

Yeni Caviar SE16 WD7500’ün nasıl başarım gösterdiğini anlamak için elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza inanıyoruz.

Bir cevap yazın