WD1500AD Raptor Başarım Liderliğini Zorluyor

Hızlı Mı Yüksek Kapasiteli Bir Sürücü Mü İstersiniz?

Aralık ayındaki önemli bir noktayı belirtmeden geçmeyelim, Seagate Barracuda 7200.9 ürünleri elimize ulaştığında her ikisi de beklenilen başarımın gerisinde kalmışlardı. Diğer taraftan sürücü üreticileri artık 500 GB depolama alanına sahip ürünler sunabiliyorlar ve bunlar bütün ev kullanıcılarının ve küçük iş yerlerinin gereksinimlerini çözebiliyorlar. Ancak anladığımız kadarıyla bu büyük depolama alanlarına erişebilmek için başarım artışından biraz ödün vermek (Samsung) hatta biraz gerilemeyi kabul etmek bile gerekebiliyor (Seagate).

Aslında sabit diskler bilgisayarınızla yaptığınız günlük işleri en çok yavaşlatan parça haline geldi. Sisteminizi açarken veya kapatırken, büyük proje veya uygulama dosyaları üzerinde işlem yaparken ya da 3B oyunlarda bölüm verisi yüklenirken, sistem hep sabit diskin işini bitirmesini bekliyor. İşletim sistemini değiştirmek de üretici firmaları eleştirmekten daha fazla bir başarım artışı sağlamıyor. Teknolojik açıdan bakıldığında sabit disk üreticileri veri, güvenliğini sağlamak koşuluyla, ellerinde bulunandan en fazlasını çıkarmaya çalışıyorlar.

Eğer başarım konusunda daha fazlasını istiyorsanız, kendi deneyimlerimize dayanarak en az iki sabit disk kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Hem güvenliği hem de başarımı arttırmak için alabileceğiniz en hızlı diski alarak işletim sistemini buna kurmalısınız, geriye kalan müzik, proje verisi, video gibi dosyaları da geniş olan depolama sabit diskinize koymalısınız. Bu ikinci diske çok sık erişilmediğinden ilki kadar hızlı olması gerekmiyor.

Bir cevap yazın