Warband killer: Chivalry Medieval Warfare

Bildiğiniz üzere Half Life 2’nin sürüsüne bereket birçok modu var. Bahsi geçen modların başarılarına çoğu kez şahit olduk. Şu an parayla satılan ve neredeyse tek başına bir oyun olabilecek nice mod mevcut. Pirates, Vikings and Knights ise benim en sevdiğim Half Life 2 modudur, bunu da konumuza geçmeden önce belirteyim zira denemediyseniz çok şey kaybediyorsunuz.

Chiv

Chiv

Half Life 2’nin bir diğer başarılı modu Age of Chivalry, Torn Banner Studios çatısı altında büyük bir girişimde bulundu. Kısa bir süre önce mod olmaktan çıkıp ayrı bir oyun olacağını yayınladığı video ile duyurdu. Oyun içi görseller ve kesitler içeren video oyunun alpha sürümü olmasına rağmen oldukça başarılı. Oyun UDK ile geliştiriliyor ve bizi bir hayli etkilemiş durumda.

Bağımsız geliştiricimiz Torn Banner Studios’a başarılar diliyoruz ve Chivalry: Medieval Warfare’i büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.

Gelelim kehanetime 🙂 Mount & Blade, bugünkü Uğur’la olan istişaremize göre ciddi anlamda ülkemiz adına bir başarı. Bugün taze taze Türk oyun sektörünü, oyun yapımcılarımızı, yapılan işleri (Crysis 2 Türkçe dahil) ve bizim gibi oyun camiasında olan kişileri değerlendirdik. Böyle bir ortamda çıkan 3D olan tek başarılı ve isim yapmış oyunumuz M&B… Lakin bazı yönleri ciddi anlamda gelişmeli. Akranlarına göre (ki akranı var mı?) ileri seviyede. Korkum uzun süredir eleştirilen yönlerin gelişmemesi sonucu BioWare’dan çıkacak bir oyunun M&B’yi öldürmesiydi. Ama daha kötüsü oldu alın size Chivalry: Medieval Warfare…

Özgün fikirlere açık, maddiyatı ön planda tutmayan, bağımsız bir ekip tarafından geliştirilen ve aynı zamanda UDK gücünü elinde tutan bir oyun geliyor. Tabi bu sözlerden TaleWorlds böyle değil manası çıkmasın. Sadece Torn Banner’ın durumunu betimledim.

Warband’in tahtını sarsacağını düşündüğümüz oyunun videosuyla sizi baş başa bırakıyorum.

FPS, multiplayer, sınıflar ve en önemlisi Orta Çağ…

1 Yorum

  1. sersipahi

    Mount & Blade ve Chivalry Medieval Warfare’n yeri farklı. CMW oyun oldukça hızlı başlayıp bitiyor. M&B deki gibi devasa haritalar yok hemen göğüs göğüse savaşa başlıyorsunuz, haritaları heyecan verici ve daha çok emek harcanmış. En büyük eksisi at kullanamamak. ikinci eksiside “elimdeki silahtan bıktım yenisini yerden bulup alayım, okum bitti ok toplayayım” diyemiyorsunuz. (Yada henüz ben bulamadım) Şöyle diyebilir sanırım CMW taktiksel M&B ise hem taktiksel hemde stratejik. Mesela M&B de iyi biryere konuşlanan okçu çok sayıda düşmanı saf dışı bırakabiliyor yada zıhlı bir süvari arkadan dolaşıp düşmanı dağıtabiliyor gib..

Bir cevap yazın