Vuvuzela Belasından Nasıl Kurtulunur?

Devam etmekte olan 2010 Dünya Kupası maçlarını seyrediyorsanız büyük ihtimalle pek çok futbol severi deli eden arı kovanını andıran Vuvuzela sesinden siz de muzdaripsinizdir. FIFA, Afrika’nın kültürel çalgısı olan ve aslında fil sesi çıkardığı iddia edilen Vuvuzela’nın maçlarda yasaklanması için herhangi bir adım atmıyor. Bu durumda Vuvuzela eziyetinden kurtulma işi de başa düşüyor tabi ki.

Vuvuzela Eziyeti

Vuvuzela Eziyeti

Başlamadan önce Vuvuzela hakkında düşüncelerimi kısaca not etmek isterim: Tamam, bütün milletlerin kültürüne saygılıyız. Güney Afrika’da yapılan Dünya Kupası bu ülkenin kendini tanıması için iyi bir fırsat. Ancak iş rahatsızlık boyutuna gelince ve bu gerçekten can sıkıcı olunca orada dur demek lazım. Televizyon karşısında izlerken biz bu kadar rahatsız oluyorsak sahada mücadele eden oyuncuların halini düşünmek bile istemiyorum. Neyse dönelim konumuza.

Öncelikle ayrıntılı yöntemi anlatmadan önce en basitiyle başlayalım: TV ekolayzır ayarlarını değiştirmek. Bu ayarlarla oynayarak Vuvuzela sesinin tamamen ortadan kaldırılması pek mümkün değil ancak biraz daha az rahatsız edici seviyeye indirilebilir. Bende Samsung’un televizyonu var onun menüleri üzerinden basitçe anlatmaya çalışacağım. Menü > Ses > Ekolayzır menüsünden en üsteki Modu Kişisel olarak ayarlayın sonra aşağıdan 300 Hz ayarını mümkün olduğunca kısın, 100 Hz ve 1 kHz ayarlarınıysa artırın. Arı sesi tamamen kaybolmasa da biraz baskılanmış oluyor.

İkinci yöntem ise biraz daha teknik bir iş; en azından biraz kablo işi çıkarıyor. Öncelikle buradan  ses filtre yazılımını indirip kurmanız gerekli (Dosya büyüklüğü 118 MB). Daha sonra TV’nizin ses çıkışı varsa buradan sesi standart kulaklık kablosu üzerinden bilgisayarınızın hat-girişine (mavi renkli olan) aktarmalısınız. Ne demek istediğim aşağıdaki resimden daha iyi anlaşılıyor. Ben dizüstü bilgisayarımda bulunan mikrofon girişini herhangi bir sorun olmadan kullandım. Önemli olan bilgisayarınızda ses kaynağının doğru ayarlanmış olması.

TV'den Bilgisayar Ses Aktarma

Peki bu filtre yazılımı ne kadar işe yarıyor. Vızıltı sesini azalttığı kesin. Ancak bazı yan etkileri de yok değil. Örneğin dizüstü bilgisayarımın gücü yeterli olmadı ve ses kesik kesik çıktı. Belki de tümleşik ses kartının kalitesi yeterli gelmemiştir çünkü işlemci yükü %50-55 civarını geçmedi. Masaüstü bilgisayarında denediğimdeyse daha iyi sonuç aldım ancak tatmin edici olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Anlaşılan bu Vuvuzela’dan kolay kurtuluş yok! Sizin bildiğiniz yöntemler varsa yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Deniz Kocatürk

  Dünya Kupası’nı sırf bu eziyetten dolayı izlemeyen çok kişi gördüm. Hatta bu maçlar başladığı zaman kanal değiştireni bile gördüm. Bu ses çirkinliğine son vermeleri gerekiyor. Her  ne kadar yöresel bir çalgı da olsa(veya her neyse) oldukça kulak tırmalayaıcı bir ses.

 2. Doğacan Akdeniz

  Bu konuda suç bence Fifa’dadır. Vuvuzela belasından herkes şikayetçiydi turnuva sırasında, tepkiler neredeyse her türlü araçla birlikte iletilmeye çaşılıdı fakat Vuvuzela’yı yasaklamamakta ısrarcıydı Fifa. Güney Afrika’lı halk kendi çalgılarını ( nasıl bir çagıysa artık, nota yok bişey yok anlamsız bir ses sadece ) tanıtmaya çalışmış olabilir ama bu düzeyde bir rahatsızlık göz ardı edilmemeliydi.

 3. Uğur Yurtsever

  “Sizler için vuvuzela maçlarda duymaya alışkın olmadığınız bir ses. Kupa biter vuvuzelayı unutursunuz. Oysa bizim çıkarabildiğimiz tek ses o. Buraya ait her sözcük var içinde. Dile getirmemize izin verilmeyen tüm duygularımızı anlatır. Sizin uçağa atlayıp bir günde geldiğiniz bu ülke bize hala yüzyıllarca uzaklıkta. Vuvuzela bunu anlatır. Bir kez de öyle dinlemeyi denesin insanlar. Belki daha rahatsız edici olacaktır, ama en azından doğru dinlemiş olurlar.”

  Julius isimli Güney Afrikalı yaşlı bir vuvuzela satıcısından alıntı…

  Evet, belki bunun az çok neyle ilgili olduğunu biliyorduk. Ama kendi adıma bu sözleri kupa devam ederken duymuş olsaydım televizyonun sesini kısmak yerine sonuna kadar açardım..

 4. Ziyaretçi

  şimdi burda sorun olan çalınması değil sürekli çalınması idi. süreklilik insanların sinirini bozuyor. ayrıca bu kadar duygusal ne var sadece tek ses çıran bir alet müzik de yapamazsınız. 

Bir cevap yazın