Vurucu Güç: Yeni ATI Radeon 9800, 9600 ve 9200 Serisi

Intro

NVIDIA, sadece bir ay önce, rakibi ATi’nin grafiğk kartı serisinin oluşturduğu tehdidi karşılamak için yeni amiral gemisi GeForce FX 5800 Ultra’yı duyurmuştu. Salt performans açısından jüri henüz kimin kazandığına ilişkin kararını vermemişti. FX çoğu standart testte Radeon 9700 PRO’nun epey önünde olsa da çok yüksek çözünürlüklerde FSAA ile test edildiğinde hayal kırıklığına uğruyordu. Ayrıca, aşırı gürültülüydü ve bu yüzden hiç pratik soğutma çözümü, genel olarak iyi bir ürüne gölge düşürüyordu. Üstelik, Şubat ortasında piyasada yaygın şekilde bulunacakları vaat edilse de, numunelik dozlar haricinde piyasada FX göremedik.

Çoğu okurumuzun sorularını cevapsız bırakan bir diğer faktör de karışık ve belki de aceleye getirilmiş lansmandı. Test örneğimiz bize Cuma günü ulaştı (NDA – gizlilik anlaşması – Pazartesi sabahı, daha doğrusu tam gece yarısı sona eriyordu); bu da bazı ilginç, konuya ışık tutacak ve önemli testleri sıkışık bir zamanda yapmamıza neden oldu. NVIDIA tarafından gündeme getirilen 3DMark 2003 konusu ve onaylı bir WHQL sürücüsünün olmayışı tümünün üzerine tuz biber ekti. Bu deneyimden ATi’nin de NVIDIA’nın da ders çıkaracağını beklerdiniz ama ne yazık ki öyle görünmüyor. Radeon 9800’ü NDA kaldırılmadan sadece birkaç gün önce alınca bir deja vu yaşadık.

Vurucu Güç:  Yeni ATI Radeon 9800, 9600 ve 9200 Serisi

Gerek ATi gerek NVIDIA bugün yeni ürünlerini duyuruyorlar. NVIDIA FX ailesine iji üye ekliyor – bunlar daha önce NV31 ve NV34 adları ile bilinen orta düzey ve giriş seviyesi kartlar. Birkaç saat içinde bu iki ürünle ilgili ikinci bir yazı yayınlayacağız – ancak bunlarda test sonuçları olmayacak. Resmi lansmana sadece 1 saat kala NVIDIA testler için çok erken olduğuna karar verdi; o yüzden testler daha sonra gelecek. Dolayısıyla bu yazıda ATi’nin yeni ürünlerine daha yakından bakıyoruz.

Bir cevap yazın