VPU Teknolojisi Ön İncelemesi: 3Dlabs’ın Wildcat VP Serisi

VPU Teknolojisi Ön İncelemesi:  3Dlabs'ın Wildcat VP Serisi

Bir zamanlar sayıları 50’yi bulan grafik uzmanından geriye sadece bir avuç kaldı; NVIDIA ve ATI de bu pazarın liderleri. OpenGL işistasyonu sektörünün öncüsü 3Dlabs, Creative parayı bastırmasa neredeyse yok olmuştu.

3Dlabs, bu taze finansman desteği ile pazarın sert koşullarını karşılamaya hazırlandı. Temel konumları hiç de kötü değildi. Şirket OpenGL işistasyonları için ileri seviyede, NVIDIA ve ATI’nin sunamayacağı kadar mükemmel grafik kartları sunuyor. Yine de, işistasyonu pazarının sadece %4’lük bir paya sahip olduğunu unutmayın. Paranın geri kalanı giriş seviyesi ve genel kullanıcı pazar segmentlerinden kazanılıyor.

O halde pazar payı kazanmanın yolu nedir? Bize göre, 3Dlabs doğru yönde doğru adımlar atıyor. Bir üreticinin orta seviye grafik kartı pazarında başarılı olmak için birkaç işlemci gerektiren kartlardan uzak durması gerekir. Şirket ileri seviye ürün segmentindeki bilgi birikimini orta seviyeye uygulayabilirse, o zaman elinde kelimenin gerçek anlamıyla “doğru kartlar” olur.

Yakında Wildcat VP serisi ürünler piyasaya çıkacak. Bu OpenGL grafik kartlar P10 kod adıyla bilinen yeni bir işlemciyi baz alıyor. “P” harfi önceki Permedia işlemcilere gönderme olarak seçilmiş. Oxygen serisi artık üretilmeyecek. 3Dlabs, Wildcat ile sadece marka ismine odaklanıyor. Görsel İşlem’in (Visual Processing) kısaltması olan VP, orta seviye segmentini temsil ediyor.

Bir cevap yazın