Vodafone iPhone 4 Macerası ve Vodafone RED Hakkında Bölüm 1

Bölüm 1: iPhone 4 Yolları Taşlı Geliyor Steve Jobs’lı…

Apple iPhone 4 LCDUzun zamandır iPhone ve Apple karşısında durmayı başarmışlardanım. Bunu başarmamın yolu ise Apple’ın cep telefonu alemini, sınırını kendi çizdiği bir hücreye hapsetme niyetinde olduğunu düşünmekti. E canım bu şekilde değil mi? Telefonu alıyorsun ama program yüklemek, müzik paylaşmak, bluetooth kullanmak, görüntülü görüşme… Bunun gibi her şey Apple’ın çizdiği kurallar çerçevesinde yapılabiliniyor. Telefonu özgürce kullanmak, özgürce her önüne gelen online marketten telefona program yükleyememek, telefonun kocaman depolama alanına iTunes olmadan bir şeyler dolduramamak gibi standart cep telefonu alışkanlıklarımıza inatçı bir başkaldırı yüzünden bende Apple ürünlerine çok uysal değildim.

Peki, ne oldu da bu bloğu yazmana sebep gelişmeler oldu? Bir yıldır kullandığım ve memnun olmadığım telefonum bozuldu! Bildiğiniz üzere Tom’s Hardware’e cep telefonu incelemesi yapmam, birçok akıllı telefonla oldukça haşır neşir olmama neden oldu. Aslında üst seviye telefonlar ile bu kadar yakın olmam sonucunda hayatıma sokmak için yeni teknolojik oyuncak bulmakta zorluklar çekmeye de başlamıştım.

Bu durumda uzun zamandır mesafe koyduğum iPhone camiasına adım atmaya karar verdim. Ancak bu sırada kısa bir araştırma sonucunda iPhone 4 almak için, sadece içi dolu cüzdanın yetmeyeceğini öğrendim. Bolca paranız da olsa, hatta kaçak ürün almayı göze alsanız dahi iPhone 4 almanız biraz zor oluyor. Çünkü bu mucizevî alet bulunamıyor. Bunun nedeni Apple’ın ülkemizi umursamaması mıdır yoksa hakikaten iPhone 4 üretiminin piyasa açlığını doyuramaması mıdır bilemiyorum. Ancak ben bu yarı politik yarı ekonomik gerçeklerin sebep/sonucunu bulmak yerine kendimi piyasada en iyi iPhone 4 sahibi olma yolunu bulmaya adadım!

Huyum gereği bir şeyi istersem onu almak için oldukça efor sarf ederim. Bu yüzden bende eforumu aldım yanıma ve çıktım dışarı. Amacım teknoloji market gezmek bilgi ve fiyat almaktı. Aaa o ne? Bu telefon zımbırtısı teknoloji marketlerde satılmıyor! Peki, nerede satılıyor? İnternet üzerinde ne olduğu belirsiz online satış mağazalarında satılıyor yada Vodafone/Turkcell GSM operatörlerinin ülkemize getirdiği sınırlı sayıdaki stoklardan faydalanabiliyorsunuz. Bunun dışında açık arttırma sitelerinden SIM kilitli gibi uygun fiyata cihazlar bulunabiliniyor. Ancak bunları SIM kilidi açılmadığı sürece sadece iPod gibi kullanabilirsiniz.

Neyse işin özü ülkemizde iPhone 4 almanın en akıllı yolu bir GSM şirketine 2 yıl taahhüdü vermek gibi göründü bana. O zaman Turkcell ve Vodafone neler yapmış diye baktım. Aman tanrım! Oldukça uygun fiyatlara satılıyor bunlar. Hemen gibi gireyim şu taahhüde dedim. Demez olaydım. Çünkü ortalık oldukça karışık durumda. İki GSM şirketinin de elinde ve mağazalarında iPhone 4 yok! Hatta durum öyle bir hal almış ki; Turkcell ya da Vodafone mağazalara gittiğiniz ve iPhone 4 var mı “abi” diye boynu bükük soru sorduğunuzda “yok kardeşim yok, daha da gelmez” diye azarı yiyorsunuz. “Ama ama abi bi kaç bin liracık verecektim ben telefon satın almak için…” “yok dedik ya kardeşim yok… ama kontratsız istersen iPhone 4 16 GB modelini sana kaçak, ganatisiz 2300 TL’ye veririm”… Evet, GSM şirketlerinin bazı taşeron firmalarının mağazaları, ismi altına girdikleri GSM şirketlerinin kontratlı ve garantili telefonlarının yanında kaçak telefonları da satıyorlar. Bu durumda ne yaptım tabii ki hemen eve koşup Vodafone’a “neden kaçak mal satar bu sizin mağazalar, bana orijinal iPhone 4 bulun kontratlı alacağım” içerikli e-postayı attım (söylemeyi unutmuşum, Vodafone’dan iPhone 4 almaya karar vermiştim). Cevap ne geldi biliyor musunuz? Hiçbir şey… Nasıl ya, nasıl cevap gelmez dedim. Bastım bir e-postayı daha Vodafonun gelen kutusuna. Ama cevap yok… Üçüncüde artık cevap alabildim. Kısaca Vodafone bana şunu dedi: iPhone 4 stoklarımızda olursa ve sen şanslıysan alırsın.

Uzun süredir Vodafone web sitesinde iPhone 4 kampanyasını yayınlıyor ancak satmıyor, satamıyor. Çünkü ellerinde iPhone 4 yok! Ben bu durumun peşini bırakmam dedim ve Media Markt içerisindeki Vodafone standının yollarını aşındırmaya başladım. İzinlerini almadığım için isim veremeyeceğim iki görevli bana oldukça yardımcı oldular. Birisi Vodafone çalışanı diğeri Media Markt cep telefonu bölümü ekip lideri. Bu iki arkadaş inat ettiğim iPhone 4’ü alabilmem için tansiyonum düştüğünde koluma girip, şekerim düştüğünde şekerli su yapıverip beni ayakta tuttular 1-2 haftalık bekleme süremde. En sonunda her gün kapılarını aşındırmamdan tahminen sıkılan iki arkadaş şöyle bir karara vardılar. İlk gelen iPhone 4 sevkiyatından sana bir tane rezerve yapalım dediler (normalde sıra yada rezervasyon olmadığını söylediler). Ve da daaaa.. 1 aylık uğraşın sonunda, iki kanka, bol küfür ve bir iPhone 4 edindim! Sonrası da ayrı bir macera… Bekleyin yakında geliyor.

21 Yorum

 1. OzzyKsK

  Merhaba,

  IPhone için bu kadar uğraşırken çok sıklıkla kullandığım ve çoğu kişinin kullandığı bir alışveriş sitesinde orjinal ve türkiye garantili olarak cihaz zaten satılmakta ancak 2500 lira gibi bi fiyata IPHONE4 16GB …

  O kadar akıllı telefon incelemiş olmanıza rahmen sorum şu olacak. Acaba neden HTC Desire HD veya bu seviyede bir telefonu tercih etmediniz?

  Bunu söylememin sebebi IPhone a kıyasla birkaç özelliğin olması;
  1) Fiyat olarak 1000 TL sı civarı daha ucuz (Türkiye gelirlerine göre önemli bir miktar)
  2) Android gibi gelişmiş ve gelişmeye devam eden açık kaynak kodlu bir işletim sistemi kullanması
  3) Flashlı ve kaliteli bir kamerası olması
  4) Eğer taahhütlü alacaksanız Vodafone’da bunun seçeneğinin bulunması
  5) Dosya paylaşımı yapılabilmesi
  6) Kullanılan yazılım içerisinde tasarımı istediğiniz gibi düzenlemekte özgür olmanız

  mutlaka daha da artıları vardır. peki neden IPHONE ??

  • M. Gökhan Aktaş

   Memnuniyetle bu sorularınıza cevap veririm.

   İlk önce yazıda da bahsettiğim gibi; neredeyse her markanın üst seviye telefonlarını inceledim ve kullandım. O yüzden ben zaten HTC Desire HD, HD2 gibi üst seviye ve büyük telefonları kullanmıştım. İşte sıra kullanmadığım bir telefondaydı ve sonuç iPhone 4 oldu. Şimdi aynı şekilde madde madde cevap vereyim.

   1) Fiyat olarak o sitelerden 2300 liraya (Sanırım GOLD bilgisayardan bahsediyoruz…) almadım zaten. Yani arada 1000 lira fark yok. Hatta..

   2) Android dediğiniz gibi gelişmekte. iOS ise artık gelişmiş, nerdeyse her durum için özelleştirilmiş bir uygulamasına sahip. Kullanımı basit ve daha sonuca odaklı. Mesela bir örnek vereyim. Geçen hafta bir gezi için marmarise gitttim bir günlüğüne. Arkadaşlarca acıktık. E ne yapalım seçenek çok. Bizde açtık telefonlarımızı navigasyonlardan/haritalardan lokanta (pizzacı) felan aradık. Aslında ben bunu yapmak yerine direk yemeksepeti.com’un uygulamasını 30 sn içerisinde storedan indirdim ve bütün pizzacıların adresini önüme serdim:) Demem o ki; iPhone’unuz varsa acaba bana uygun bir yazılım varmıdır diye merak etmiyorsunuz. Kesin vardır:)

   3) Flash konusu biraz tartışılır. Neden? Emin olun neredeyse incelediğim hiç bir Flash destekli telefon o desteği %100 veremedi. Bunun yanında Skyfire’a para verirseniz iPhone 4 de Flash video uygulamalarını açabilir hale geliyor. Bunu da Skyfire’ın Flash videolarını HTML 5’e çevirmesi ile başarabiliyor. Diğer yandan artık her flash içerikli site emin olun iPhone için uygulamacık çıkarıyor (madde 2 🙂 ). Ha kamera. Hayır HTC Desire HD kesinlikle daha kaliteli bir kameraya sahip değil. Daha kalite 5 – 8 – 12 MP gibi çözünürlüklerle olmuyor kesinlikle. iPhone’un HDR destekli çektiği fotoğraflar Nokia ile çekişir ki sonra Samsung sonra HTC kalite sıralaması yapabilirim.

   4) Taahhüt olayına gelince. Ben zaten bu şekilde aldım ve iPhone 4’ü 24 ay taksitle 1368 TL’ye aldım. Altını çiziyorum 24 ay taksitle 1368 TL. Bunun yanında HTC Desire HD 1450 TL’ye satılıyordu Media Markt’da. Ha Vodafone’da taahhütlü veriyor. Ama bunun için aylık 145 TL fatura ödemeyi taahhüt etmelisiniz (iPhone 4 aylık 99 TL cihaz dahil). İyi topladım çıkardım iPhone 4 kampanyasından daha ucuz bir kampanya yoktu Vodafone’da. Ucuz derken; fiyatını bu kadar hak eden bir cihaz içerikli kampanya yoktu.

   5) Haklısınız.

   6) Haklısınız.

   Yukarıda söylediklerimin sonucunda “Neden iPhone?” sorusunu umarım olabildiğince açıkca bir cevap verebildim. En başta şu sebepler var. O kadar cihaz inceleyince şunu anlıyorsunuz. Cep telefonu donanımları artık kullanılabilir eşiğini aştılar. Yani artık üst segment neredeyse her telefon yeterli işlemciye/GPU/RAM/ hafıza kapasitesi/donanıma sahipler. Bu saatten sonra tasarım, boyut, fiyat, kullanılabilirlik faktörleri benim için daha önemli.

   Birde ben müzik dinlemeyi sever ve ses kalitesine oldukça önem veririm. Bu konuda da iPhone 4’üm ile Sennheiser kulaklıklarım beni dünyadan ayırmayı başaran mucizevi cihazlarımdır. O yüzdende ayrı bir sempatiğim bunlara karşı:)

   • ozzyksk

    Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim.

    Not: bende apple ürünlerinin müzik kalitesinden kesinlikle şüphe etmiyorum o nedenle ipod nano 6.gn kullanıyorum 🙂

   • M. Gökhan Aktaş

    Rica ederim. Keyifli müzik dinlemeler:)

  • M. Gökhan Aktaş

   Kimi sevmez uğraşmayı ama bizim işimiz teknoloji. O yüzden bir printer alıyor olsaydım dahi bu kadar olmasa da yinede uğraşırdım. Değdi mi? Sanırım bu soruya evet diyeceğim.

 2. Tahir Meylani

  İnsanların bu tercihime anlam verememesine ve “olum sen niye telefon aldın” eleştirilerine rağmen, çoğu zaman üstümde cep telefonu taşımayan biri olarak, bir iPhone 4 peşinde harcanan eforu ilgiyle okudum 🙂 Kesinlikle bana uzak bir dünya…

  • M. Gökhan Aktaş

   Valla kendimi birden ıvır zıvır tasarımcının son çıkan sınırlı sayıda ürettiği dandik bir ayakkabısını almak için dünyaları yıkan ufak, şımarık ve zengin bir kız çocuğu gibi hissettim. Yok canım o kadar da uğraşmadım. Sadece Media Markt’ın kapısından geçerken; geldimi geldimi geldimi geldimi diye sordum durdum sadece:) ki media markta gider gezer bir adamım ben zaten…

   Ama hak ettiği fiyata iPhone 4 alabilmenin tek yolu buydu. Bazıları 2500 TL’yi gözünü kırpmadan masaya yatırıyor! Sonuçta teknoloji sitesinde tüketici elektroniği inceleyen birisi için bu azmin şaşırtıcı olmaması gerek sanırım?

   • Tahir Meylani

    Bakma bana takılıyorum sadece 🙂 Sonuçta istediğin bir ürünü almak için beklemen normal ki pek çok arkadaşımın da iPhone 4 sahibi olmak için ortalığı bayağı karıştırdığını biliyorum. Tek değilsin yani.

    Ama, kalkıp bir iPhone 4 almak için yurtdışına çıksaydın, o zaman garipserdim bak; çünkü böyle yapanlar var 🙂

 3. Snowbird

  iPhone hevesinin geçmesi için max 2 hafta yeter. Ben öyle yaptım ve eşime verdim hemen ve gidip başka birşey aldım.

  Şu dönemde Android tabanlı bir akıllı telefondan ötesi düşünülemez bana göre.

 4. Göksel

  Neden elinize alınca üstten tutmak veya kılıf ile kullanmak şartı ile normalde avuç içinde çekmediği belgelenen bir iphone sürümü almak için bu kadar uğraş verdiniz?
  Bende çok araştırdım, bu sorunun haricinde iphone4 çok güzel ve gelişmiş bir cihaz. Hele programları ve oyunları müthiş. Bende kendime iphone 4 alacaktım fakat bu gıcık sorun yüzünden almıyorum, eşimde 32 lik 3GS var ve hiç bir sorunu yok telefonun.
  Ve birde, Turkcell veya Vodafone dan 2 yıllık bağlantı ile almak yanlışların başında.
  Ben eşime 3GS i geçen temmuzda aldım ozaman iphone 4 çıkmıştı ama Amerika dışında yoktu, birkaç ay sonra Amerika dışına çıktı.
  Siz 24 ay boyunca taahhüt veriyorsunuz, 2 yıl zarfında Apple 3 veya 4 tane farklı model çıkaracak gittikçe daha az sorunu olan ve otomatikman elinizdeki ve hala borçlarını ödemek zorunda olduğunuz telefonunuz hem zamanın gerisinde hemde yeni bir çok uygulamayı kaldıramaz şekilde kalacak.
  Bundan 2 yıl önceyi düşünün o zaman Iphone 2G ler vardı, şimdi onlar için hatta iphone 3G için bile uygulama yapılmıyor, bir çok App bu modellerle uyumsuz, 3GS bu bakımdan bir derece daha şanslı ama o da seneye aynı hali alacak.
  Bütün bunlardan sonra operatörlerden kontrat ile telefon almak pek akıllıca bir davranış değil.

  • M. Gökhan Aktaş

   Çekim problemi yaşamıyorum. İlginç. Herkez aynı şeyi söylüyor da ben bırakın çekim kalitesinden şikayeti, belkide şu ana kadar gördüğüm en iyi wifi/GPS antenine sahip telefonlardan birisini kullanıyorum (bunuda Editör olarak diğer cihazlarla standart çekim testini uyguladığım için söylüyorum).

   2 yıl taahhüt vermek neden yanlış olsun ki? Asıl vermemek yanlış (güzelce vade farksız taksite girdim). Çünkü ben her sene çıkan iPhone modelini takip edecek, gösteriş meraklısı birisi değilim. iPhone 6 çıktığında dahi 4’üm bozulmadıysa bunu kullanmaya devam edeceğim ve eminimki bu işlemci gücü ile de 2 sene sonra beni tatmin edecek. Çünkü 1 Ghz işlemci ile hala safari ile surf yapabileceğim ve hala müzik dinleyebileceğim. İnsanlar neden kullanmak için telefon aldığımı anlayamıyor? Bende bunu anlamış değilim. Bu sırada eğer telefondan sıkılırsam ve iPhone bilmem kaç almak istersem taahhütü bozarım ve geri kalan borcumu öderim. Evet Vodafone da ceza yok. Kalan taksit neyse onu ödüyorsun.

   Yani dedim ya ben bu telefonu değil hangisini alırsam alayım demode olacak. Bu son paragrafınızın mnantığı ile şunuda söyliyim. Bundan iki yıl önce çıkan HTC Hero’lar 528 Mhz işlemci ile çıktılar. Bu işlemciler herkezin ve benimde övgü ile bahsettiğim Androil ile geldiler. Ancak çıktıkları zaman ki Android sürümünden sonra gelen güncellemeler ile en son Android 2.1’e yükseltildiklerinde cihazın oldukça yavaşladığından şikayet edenleri bolca gördüm. Yani siz iPhone’u moda olarak görüyorsanız ve iki yıl içerisinde çıkan modelleri dert ediyorsanız, Android’li ne alırsanız alında başınıza bir benzeri gelecek. Birgün o cihazda Android Marketlerde uyumluluk listesinin alt sınırını zorlayacak yada elinizdeki telefonun işlemcisi Android bilmem ne sürümünü kaldırmayacak. Sebep? Çünkü Apple gibi HTC’de elindeki yeni ürünü satmak isteyen bir firmadır doğal olarak. Evladiyelik telefonu kimse yapmaz.

   Son olarak yılda bir kere telefon modeli çıkaran bir firma karşısında Samsung, HTC, Nokia, LG belkide üst serilerine 3-5 er model çıkarıyorlar.

 5. mesut

  yaklaşık 2 hafta önce biten kontratlı iphone paketimden sonra yeni telefon almamaya sadece paket almaya karar vermiştim.

  paketlere bakıyorsunuz konuşma olsun, mesaj olsun ve internet olsun derseniz 50 TL’yi ödemeniz gerekiyor zaten. gittim vodafone’a. ben mi çok şanslıyım bilmiyorum ellerinde 1 tane iphone varmış isterseniz iphone paketi verelim. gene girdiler orada aklıma. aldım çıktım =)

 6. scop07

  merhaba sayın editör, bende sizin gibi apple telefonlarına uzak durup sizinde bahsettiğiniz sınırlamalardan söz eder dururdum, son kullandığım cihaz htc hd2 namı diğer iphone katili cihazımı eşime kaptırmamdan/hediye etmemden :)) sonra kendime telefon arayışına girdim ve zorda olsa iphone 4 sahibi oldum ve kısa tecrübelerime dayanarak şunu belirtmeliyimki, tüm işlevselliği ve uygulamaları ile iphone 4 telefonsa diğerleri ne oluyor hissine kapılmamı sağlayan yüzyılın telefonu oldu,teşekkürler…

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,

   Fikirlerinizi bizimle paylaşmanızdan memnun olduk. iPhone kullanan ve kullanmayanlar diye bir ayrıma gitmek değil amacımız. Ama yinede teknolojinin her yönüne bakabilmeyi bilenler için bu fikirleriniz bir yol gösterici olacaktır. Teşekkürler:)

  • M. Gökhan Aktaş

   65+35 TL’lik paketten aldım. Bu paket fiyatının 35 TL’si konuşma ücreti (500 dk. her yöne). 65 TL’lik kısmının da 8 TL’si adil kullanımla sınırsız internet (cep net). 65-8=57 TL cihaz bedeli. 57×24=1368 TL 24 ay taksitle oluyor. Bununda yarısını kredi kartına 12’ye böldüler. 13. aydan itibarende faturama yansıyacak taksitler.

 7. ?

  iphone 4 ün tek sevdiğim yanı kullanılan malzemenin kaliteli ve şık olması sırf onun için almak isterdim. onun haricinde işe yaramayan uygulamaları ve özellikleri beni ilgilendirmiyor (kendi açımdan işe yaramaz dedim). android telefonlarıda adam akıllı kasalar koysalarda alsak hepsi ucuz plastik 1500tl vercen telefona çakmak tutsan ericek okadar adi yapıyolar genelinde. sonuç olarak ne kadar kaliteli olsada geçen darty de inceledim iphone 4 ü 2100tl fiyatı görünce tabi nereye kaçacağımı şaşırdım ve uzaklaştım. max vereceğim para 1000tl dir okadar.

Bir cevap yazın