Virüs Tarayıcılar Sisteminizi Yavaşlatıyor mu?

Virüs Tarayıcılar Ne Yapar?

Antivirüs Yazılımları

Testlere geçmeden önce virüs tarayıcıların nasıl çalıştığını kısaca anlatmamız iyi olur. Bu sayede test sonuçlarının kafamızdaki beklentilerle uyumlu olup olmadığını görebiliriz.

Dosyalarınızı güvende tutmak için çoğu antivirüs uygulamasının kullandığı iki ana mekanizma vardır: dosya tarama ve davranış izleme.

Dosya tarama kuşkusuz en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Mantık basit: Virüs tarayıcı bilgisayarınızdaki dosyalara tek tek bakarak bilinen tehditlerin kodlarını arar. Sürekli yeni virüsler çıktığı için çoğu antivirüs uygulaması belirli aralıklarla virüs veritabanını günceller.

Peki, dosya tarama performansı nasıl etkiler? Normalde, bir antivirüs uygulaması bir dosya açıldığında, kapatıldığında, e-posta ile gönderildiğinde veya virüs taraması yapıldığında o dosyayı tarar. Buradan sürekli dosyalara erişen bir uygulamanın antivirüs tarafından yavaşlatılacağı sonucu çıkarmak yanlış olmaz. Bunun tersi de doğrudur. Çok fazla dosya erişimi yapmayan yazılımlar virüs tarayıcısından en az oranda etkilenirler.

Davranış izleme tekniği tehditlere karşı antivirüs yazılımlarının kullandığı ikinci yaygın yöntemdir. Bu yöntem daha çok henüz tanımlanmamış veya tehdit veritabanına eklenmemiş virüslerin bulaşmalarını önlemeye dayanan bir strateji izler. Antivirüs yazılımı sistem genelini yürütülebilir dosyaların değiştirilmesi gibi şüpheli davranışlara karşı sürekli izler. Şüpheli davranışlar az rastlandığından bu yöntemin sisteme getirdiği yükün oldukça az olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu kadar ön bilgi testlere başlamak için yeter sanırım.

9 Yorum

 1. apçi

  Valla Norton oldukça iyi genel kullanımda benim pc’yi yavaşlatmıyor ama kaspersky süründürüyor açılıştan kapatana kadar yaptığım her türlü işlemde fark edilir bir yavaşlama oluyor hemde bir kaç kez denedim formattan sonra kaspersky’i ama değişmedi sonuç yeni sürümleri pc’yi acayip yoruyor.Avg fazla güvendiğim bir anti olmadığı için kendi bilgisayarıma hiç kurmadım avira int sec,microsoft anti,norton is,mcfee int sec,eset smart sec genel olarak kullanılabilir anti kurmamak ile arasınfa çok fark olmuyor.Heralde pc’den pc’ye değişen bir durum.Tabi kullandığınız antilerin tam sürüm kodunun ne olduğuda önemli.

 2. Ahmet UMMAN

  Yıllarca Kaspersky kullanmış biri olarak, iyi bir virüs programı ama bilgisayarı yavaşlatıyor ve ondan sonra Avira kurdum onun bulamadığı virüsleri Avira ile temizledim, hemde Kaspersky dan daha hızlı tarama yapıyor ve bilgisayarı kasmıyor bu teste Avira yıda eklemenizi beklerdim, herhalde ücretsiz olmasından dolayı hesaba almadınız, ama hepsine beş çeker,
  Norton, Nod 32, Kaspersky kullandım bunların en iyisi Avira, Hemde ÜCRETSİZ….

 3. furkan

  Önyargılı olmakta haklısınız, benim önyargım hala devam etmekte. çünkü norton yüklü olup ta sürünmeyen bir taşınabilir pc görmedim. taşınabilir pc’lerin işlemcilerinin biraz daha düşük performanslı olduğu aşikar ancak güçlü bir taşınabilir ilemciyi bile yormayı başarabiliyor bu anti virüsler, p8600 işlemci ve 3GB ram’i olan eski laptopum resmen sürünüyordu üzerinde kurulu olarak gelen norton ile.

  Tercihim en az 4-5 yıldır kullandığım AVG free, eğer pc’nize virüs girecekse girer yormayın kendinizi. hiçbir anti-virüs programı tanımlanmamış etkili bir virüsü temizleyemiyor, yine format atıyorsunuz. zaten pc’ye 7-8 ayda bir format atmazsanız yavaşlamalar başlıyor.(tabi kullanıma göre)

 4. Enes

  Kaliteli bir antivirüs kullanmak istediğim için Kaspersky’ı tercih ettim. Sonuçta bir ton antivirüs programı var ve hepsi aynı işi yapmak için üretilmiş. Sonuçta hepsi virüsleri buluyor (bazıları kendilerine göre filtreleme yapıyor fakat gerçek virüsten bahsediyorsak hepsi buluyor).

  Kaspersky’ı seçmekteki sebebim yeni çıkan virüslere karşı çok çabuk müdahele edebilmesi. Virüs olarak tanımadığı dosyaları bile kendilerine gönderdiğimde en geç 1 saat içinde cevap veriyorlar ve bir sonraki güncellememde virüsü buluyor.

  Ancak bir başka gerçekte var ki Kaspersky’ın özellikle son sürümleri kurulduğu bilgisayarlarda (normal kullanımda hız düşüşü olmasa da) windows’un açılış ve kapanış sürelerini negatif olarak etkilediği. Bunu i7 işlemcili bir bilgisayarda bile rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

  Ancak benim için önemli olan tabii ki normal kullanım performansı. 10-15 sn. bilgisayarımın geç açılması hiç umrumda değil.

 5. esat

  antivirüs kullanmayın ben kullanmıyorum korsancıyım 130 rahat korsan oyun yüklü antivirüs varken kasıyordu sildim pc bir rahatladı anlatamam Dead Space 3 oynarken 45 max sildikten sonra 120 fps e çıktı önerim silin antivirüs programlarını kastırmayan program yok anlayın

Bir cevap yazın