ViewSonic Windows XP Tabanlı Cep Telefonu Geliştiriyor

Üst sınıf cep telefonları öylesine geliştiler ki insanın içinden onlara hala telefon diyesi gelmiyor. Bunlardan olsa olsa “cep bilgisayarı” olur. Evet, şimdilik üzerlerinde Photoshop veya Crysis çalıştıramıyorsunuz ama bunun bir gün gerçekten mümkün olabileceğini biliyorsunuz değil mi?

Bugünkü yonga teknolojisiyle cebe sığabilecek büyüklükte bilgisayarlar tasarlamak mümkün. Bunun en iyi örneği ViewSonic’in geliştirdiği Windows XP tabanlı cep telefonu olsa gerek: PC Phone VCP08.

ViewSonic PC Phone VCP08

Windows XP işletim sisteminin çalışabilmesi için bir aygıtta mutlaka x86 temelli bir işlemci bulunması gerekiyor. Takdir edersiniz ki ARM tabanlı işlemciler Windows Mobile ve Android gibi mobil işletim sistemleriyle uyumlular.

ViewSonic’in telefonunda bir Intel düşük gerilim işlemci (x86), 512 MB bellek, 8 GB depolama alanı (SD kart ile genişletilebiliyor) ve QWERTY fiziksel klavye bulunuyor. Ayrıca 4.3″ boyutunda büyük bir dokunmatik ekranı da bulunuyor.

PC Phone VCP08’in fiyatının yaklaşık 800 Dolar olacağı söyleniyor.

Bu arada önemli bir not: Windows XP işletim sistemini kullanan ilk cep telefonu eylül ayında ortaya çıkan xpPhone. Yalnız donanımsal olarak ViewSonic PC Phone VCP08 ile bir hayli benzeşiyorlar.

Bir cevap yazın