Videolarla Windows 8: Tamamen Yenilenmiş Bir İşletim Sistemi mi?

Windows 8 Kurulumu

Microsoft, Windwos 8’i halka açmış olsa da bunun hala bir beta öncesi sürüm olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Beta-öncesi bir sürüm (8102) olduğu için ayrıntılı testlere de girişmedik. Microsoft şimdilik performanstan çok işlevselliği öne çıkarıyor.

Windows 8 Build 8102

Windows 8 Build 8102

Sistem gereksinimleri büyük oranda aynı, eğer Windows 7’yi çalıştırabilen bir donanımınız varsa Windows 8’in önizleme sürümünü de kullanabilirsiniz. Ancak Windows 8 son halini aldığında bunun değişme olasılığı oldukça yüksek.

Windows 8 Önizleme Sistem Gereksinimleri

 • 1 GHz veya daha hızlı 32-bit (x86) veya 64-bit (x64) işlemci
 • 1 GB RAM (32-bit) veya 2 GB RAM (64-bit)
 • 16 GB kullanılabilir disk alanı (32-bit) veya 20 GB (64-bit)
 • DirectX 9 uyumlu grafik arabirimi WDDM 1.0 veya daha yüksek bir sürücü
 • Dokunmatik işlevlerden yararlanabilmek için çoklu-dokunmayı destekleyen bir ekran
 • Metro-tarzı uygulamaları çalıştırabilmeniz için 1024×768 ya da daha yüksek ekran çözünürlüğü

Microsoft’un internet sitesinde üç geliştirici sürümü yer alıyor. Bunların hepsi x86-temelli yani ARM-temelli Windows 8’i denemek istiyorsanız bir süre daha beklemeniz gerekecek (muhtemelen bir yıl sonra).

İndirebileceğiniz sürümler

Eğer 64-bit çalışan uygulamalarınız varsa ve sistem belleğiniz bolsa Windows 8’in 64-bit sürümünü tercih edebilirsiniz. Bunun dışında üç sürüm de birbirinin aynısı. Ancak geliştirici araçlarıyla birlikte gelen sürümde şunlar yer alıyor:

 • Metro-tarzı uygulamalar için Windows SDK
 • Windows Developer Preview için Microsoft Visual Studio 11 Express
 • Microsoft Expression Blend 5 Developer Preview
 • 28 Metro-tarzı uygulama, BUILD Konferans uygulaması da dahil
Windows 7 USB Tool Kurulum Ekranı

Windows 7 USB Tool Kurulum Ekranı

Eğer boş bir DVD kullanmak istemiyorsanız ISO dosyasını kullanarak bir USB sürücüsü oluşturmanız gerekiyor. Bunu yapmak oldukça kolay Microsoft’un Windows 7 USB/DVD tool uygulamasını kurun ve yönergeleri takip edin.

Windows 7 USB Tool Seçim Ekranı

Windows 7 USB Tool Ortam Seçim Ekranı

4 Yorum

 1. i0z

  tüm platformlarda çalışacak işletim sistemi mantıklı ama tablet telefon vs. cihazlarda sanırım Desktop olmayacak. Bu metro arayüz ile çalışacaklar. Kendi denemelrimde Mail uygulamasının olmaması dikkatimi çekti.

  facebook için eklenen uygulamada bildirilerdeki resimleri büyütemedim vs. bunlar şimdilik çok öenmli değil ama öenmli olan burada kaydedebileceğimiz bilgilerin senkroiasyonunun asıl yapılacağı. Örnek telefondaki resimleri Tv ye aktarma veya bilgisayara depolama vb. içinde çeşitli opsiyonlar olacaktır.

  Ayrıca açılış hızı mükemmel 3-5 sn de sistem sıfırdan açılabiliyor. (eski bir sistemde denememe rağmen) ben bu platformdan umutluyum. gelecekte bilgisayrdaki bilgileri telefondan telefondaki bilgileri tv den vs. erişip işlem yapabilmek mümkün olacak hele birde masaüstü uygulamalarında bu işlem gerçekleşebilirse o zaman daha ne isteyelim.

Bir cevap yazın