Videolarla Windows 8: Tamamen Yenilenmiş Bir İşletim Sistemi mi?

Windows 8, resmi olarak Computex 2011’de duyuruldu. Ancak Microsoft halka açık bir önsürümü kısa bir süre öncesine kadar çıkarmamıştı.

Bu işletim sistemine yeni bir Windows sürümü işte deyip geçmeden önce Microsoft’un bu sefer daha fazlasını hedeflediğini bilmekte yarar var. Windows 7’nin yerine geçecek olan sürümün daha çok tablet ve akıllı telefon geliştiricisini çekmesi planlanıyor. Yeni ekran arayüzü ve dokunmatik özelliklerin arkasında yatan temel itici güç bu düşünce.

Windows 8 Tablet

Windows 8 Tablet

Dokunmatik bir aygıta sahip değilseniz bile tamamen değişik bir kullanım tecrübesiyle karşılaşacağınız kesin. Microsoft, her şeyi bir çatı altında birleştirmeye çalışıyor. Bu yüzden açılış ekranı biraz tanıdık gelebilir zira bu ekran Windows Phone 7’nin güncellenmiş hali.

WP7, iOS ve Android karşısında zorlansa da Microsoft’un buradaki amacı mobil işletim sistemi için yeni bir kullanım şekli bulmak değil. Aslında, yapılmak istenen tam tersi: Microsoft, aygıtlar arasında sinerji yaratacak yeni bir işletim sisteminin hayalini kuruyor.

Masaüstü bilgisayarınızın, cep telefonunuzun ve tabletinizin sürekli bilgi paylaştığı bir dünya düşünün. Masaüstünde ziyaret ettiğiniz bir internet sayfası aynı anda cep telefonunuzda tarayıcı geçmişi olarak kaydedilecek. Tabletinizde Microsoft Office mi çalıştırmak istiyorsunuz? Artık sorun değil Microsoft yazılımlarına ARM işlemci desteği sunuyor. Ancak bu sadece başlangıç: Kullanıcı arayüzünün de tüm aygıtlarda aynı olduğunu düşünün.

Derine indiğinizde Windows 8’in tamamen yeni bir şey olmadığı görülüyor. Büyük çoğunluğu Windows 7’ye benziyor. Bu yüzden bazıları Windows 7 Plus olarak da adlandırıyor. Ancak Windows 3.1’den Windows 95’e geçilmesinden bu yana yaşanacak olan en köklü arayüz değişimi bu sürümle gerçekleşecek. Bu yüzden Microsoft’un yeni çıkaracağı işletim sistemine Windows 8 demesi abartılı değil.

İlerleyen sayfalarda ön-geliştirme sürümünden videolar sunacağız böylece yeni işletim sisteminin neler sunduğunu siz de göreceksiniz.

4 Yorum

  1. i0z

    tüm platformlarda çalışacak işletim sistemi mantıklı ama tablet telefon vs. cihazlarda sanırım Desktop olmayacak. Bu metro arayüz ile çalışacaklar. Kendi denemelrimde Mail uygulamasının olmaması dikkatimi çekti.

    facebook için eklenen uygulamada bildirilerdeki resimleri büyütemedim vs. bunlar şimdilik çok öenmli değil ama öenmli olan burada kaydedebileceğimiz bilgilerin senkroiasyonunun asıl yapılacağı. Örnek telefondaki resimleri Tv ye aktarma veya bilgisayara depolama vb. içinde çeşitli opsiyonlar olacaktır.

    Ayrıca açılış hızı mükemmel 3-5 sn de sistem sıfırdan açılabiliyor. (eski bir sistemde denememe rağmen) ben bu platformdan umutluyum. gelecekte bilgisayrdaki bilgileri telefondan telefondaki bilgileri tv den vs. erişip işlem yapabilmek mümkün olacak hele birde masaüstü uygulamalarında bu işlem gerçekleşebilirse o zaman daha ne isteyelim.

Bir cevap yazın