Video Uygulamalarında Donanım Hızlandırması ve ATI

ATI AVIVO UVD STREAM

Bilgisayarlarını kendileri toplayan donanımcıların büyük ihtimalle en çok para harcadıkları parça ekran kartlarıdır. Genelde tek bir işleme cevap veren donanım olarak bilgisayar kasasının içerisindeki en fazla güç harcayan, en çok ses çıkaran ve en pahalı donanım vasıflarıyla, donanım meraklılarının göz bebeğidirler. Peki, bu kadar eksisine rağmen neden yine de ekran kartından daha fazlasını beklemeyiz? Sadece bize oyun oynatması yeterli midir? Tabii ki hayır!

Windows 7 (Windows Vista, OpenCL) ile hayata biraz daha karışan ekran kartları aslında tam bir rölanti canavarıdırlar. Hayatlarının büyük kısmını asgari seviyede çalışmakla geçiren standart ekran kartlarının artık içerdikleri milyonlarca transistör, sadece oyun oynarken elektrikle yüklenmeyecek.

Son dönemde iyice moda olan CUDA, birçok kullanıcının ağzını sulandırıyor. Çünkü anlatılanlara göre CPU’nun yaptığı işleri, ekran kartının GPU’su çok daha kısa sürede yapabiliyor. Bu vaatlere açılan yol da birçok kullanıcının bildiği gibi CUDA. Ama daha az popüler olan, ancak daha işlevsel olduğunu düşündüğümüz ve ATI’nın GPU temelli teknolojilerini bu yazıda inceleyeceğiz.

7 Yorum

 1. yusuf

  Bu gün laptop’da bir video çevireyim dedim ama bu özelliğin olmadığını fark ettim (sitesinden avivo video converter paketini kurmama rağmen)

  bu özellik sadece masaüstü sistemler için mi acaba?

  • M. Gökhan Aktaş

   Ekran kartınızın modeli nedir acaba?

   Catalyst Control Center’ın en güncel sürümünü kullandığınızı varsayarak (sürüm 10.7):

   Eğer Catalyst Control Center’ın arayüzü “Temel” ayarlarda ise video dönüştürücüyü göremiyor olabilirsiniz. “Gelişmiş” arayüze geçerseniz ve sol üstteki menüden “Video Dönüştürücü”ye ulaşırsanız “Video Dönüştürücüyü Başlat” düğmesi ile karşılaşırsınız.

   Eğer zaten “Gelişmiş” arayüzdeyseniz, “Temel” arayüze bakmayı deneyin birde. Bazı kullanıcılar “Gelişmiş” arayüzde video dönüştürücüye ulaşamamışlar.

Bir cevap yazın