VIA’nın C3 İşlemcisi 1 GHz’e Ulaştı

Soket 370 Ölmedi!

Soket 370

Intel şimdilerde E7500, DDR-SDRAM ve Pentium 4 Xeon tabanlı sunuculara yönelmişken, Soket 370’i ölüme mahkum etti. Tualatin çekirdekli Pentium III ve Celeron modeller birkaç ay daha piyasada olacak ancak şu anda düşünülmesi gereken platform Soket mPGA478, i845E ve i845G. AMD Duron ve VIA C3’ün de yer aldığı giriş seviyesini ise yeni Celeron (mPGA478) ve çıkmak üzere olan 845GL yongaseti kapsayacak.

Ancak Soket 370’in bir 9 ay daha kullanımda kalması mümkün. Birincisi, bu platform çok olgun, güvenilir ve maliyetleri düşük tutmayı sağlıyor. Ayrıca yeni teknolojilerin sunduğu ilave performansa ihtiyaç duymayan birkaç uygulama da var. Örneğin set-top kutuları, mikrobilgisayarları, küçük dosya sunucularını veya Microsoft’un X-Box’ını düşünün – hepsinde de 1 GHz altı işlemciler yeterli.

C3

VIA’nın yeni EPIA anakartı 800 MHz C3 işlemciyi çalıştırırken: Tüm önemli bileşenlere sahip ve müzik seti deki boyutunda sistemler üretmeyi sağlayacak boyutta. Yanında da boyut karşılaştırması için konan 1GHz C3 masaüstü işlemcisi görülüyor.

Bir cevap yazın