VIA’nın C3 İşlemcisi 1 GHz’e Ulaştı

Logo

İlk bakışta C3, Intel ve AMD işlemcilerin alt seviyedeki rakibinden başka bir şey değilmiş gibi görünüyor; 1 GHz’lik bir işlemci nasıl iki katı saat hızına sahip Pentium 4 işlemcilerle başa çıkabilir ki? Pekala, Pentium 4’ün de her şeyi doğru yaptığını kimse söylemiyor. Pentium 4’ün iki açığı var. Pahalı ve çok ısınıyor. Örneğin 2 GHz Pentium 4’ün termal güç harcaması 75 Watt! Bu arada Athlon XP 2000+ de (1666 MHz) 70 Watt ile ondan geri kalır değil. C3 çok çok daha az güç tüketerek çalışıyor.

Belki de küçük bir düşünce değişikliğinin zamanı geldi çünkü günümüzün performans odaklı işlemcilerine ödediğimiz bedel oldukça yüksek. Burada hem yüksek fiyatı hem de günümüz işlemcilerinin boşa harcadığı enerjiyi kastediyorum. Gerek VIA gerek Transmeta performans açısından rekabetçi alternatifler sunmuyor olabilir ancak bunların farklı hedeflerle tasarlandığını unutmamak gerek.

Kaliforniya’daki enerji sıkıntısını veya çok fazla işlemci gücü gerektirmeden birkaç bilgisayar gerektiren (yük dengeleme ve güvenlik gibi nedenlerle) uygulamaları düşünün. VIA C3 işlemcili sistemler, düşük güç tüketimleri ve az ısınmaları sayesinde bu tür ihtiyaçları karşılayabilir.

Bir cevap yazın