VIA, P4 Güncelleme İşi İçin PCIe/AGP PT880 Pro Yongasetiyle Silahlanıyor

VIA, P4 Güncelleme İşi İçin PCIe/AGP PT880 Pro Yongasetiyle Silahlanıyor

Hatırlayacağınız gibi Intel 900’lü yongasetlerinde AGP desteği sunmama kararı almıştı. Bu durum güncelleme yapmayı düşünen kullanıcıların bütün donanımlarını değiştirmesi gerektiği anlamına geliyordu. Durum böyle olunca pek çok kullanıcı sistemini güncellemek konusunda kararsız kalmıştı – özellikle de yakın zamanda güçlü bir AGP görüntü kartı satın almış olanlar. VIA’nın bu soruna bir çözüm getirebileceğini duyurmasının kullanıcılar arasında bir heyecan yaratması da çok şaşırtıcı değil: P4’ler için hem PCI Express (PCIe) hem de AGP ekran kartını destekleyecek bir anakart.

Bu yongasetine duyulan ilgi nedense pek fazla artmadı çünkü VIA’nın x16 PCI Express ve AGP 8X’i kuzeyköprüsünde birleştiremediği konusunda dedikodular dolaşıyordu. Evet beklenenden çok daha fazla uzun sürdü fakat Tayvanlı yongaseti üreticisi tam olarak istediğini ortaya koyabildi. PT880 olarak bilinen yeni PT880 Pro yongasetine x16 PCIe görüntü arayüzü ve DDR2 desteği eklenmiş. Tabii ki bu yongasetinin en ilgi çekici özelliği güncellemeye çok uygun bir ortam hazırlaması, çünkü elinizdeki AGP görüntü kartını tutabiliyorsunuz ya da istiyorsanız yeni bir PCIe görüntü kartı alabiliyorsunuz.

Her ne kadar bu yazı PT880 Pro’ya ayrılmış olsa da VIA’nın çıkardığı diğer yongasetlerinden de bahsetmek istiyoruz. PT894, Intel’in 915P yongaseti ailesinin rakibi bu yüzden bu yongasetine kısaca göz atalım. Kuzeyköprüsüne tümleşik x16 PCIe görüntü arayüzü ve fazladan iki x1 PCIe bağlantı özelliğinin yanı sıra PT894’ün başka özellikleri de var: PT894 Pro iki x16 PCIe görüntü bağlantısı sunuyor böylece NVIDIA’nın SLI görüntü çözümüne ortam yaratılmış oluyor. Fakat bu özelliğin ne kadar başarılı olacağı tamamen sürücü desteğine bakıyor. NVIDIA’nın kendi Pentium 4 SLI nForce yongasetini çıkarmaya hazırlandığını düşünürsek, sürücü desteğinin kısa zamanda çıkabileceğini sanmıyoruz.

Son olarak VIA yeni bir güneyköprüsü bileşeni sunuyor VT8251. DriveStation olarak bilinen depolama alt sistemi artık iki yerine dört SATA desteği sunuyor. Yüksek çözünürlüklü ses desteği için VinylAudio ve iki adet x1 PCIe bağlantı seçeneği bu yonganın özellikleri arasında. VT8251 her ne kadar PT894 veya PT894 Pro ile birlikte gelecek olsa da bağlantı için VIA’nın V-Map / Ultra V-Link teknolojisini kullandığından PT880 Pro yongasetinde de bu güneyköprüsünü görebiliriz.

Bir cevap yazın