VIA Dünyanın En Küçük x86 İşlemci Kartını Duyurdu

Intel, Atom işlemcileriyi küçük form-faktör x86 kartlar pazarında aslan payına sahip olabilir ancak bu VIA gibi diğer Ar-Ge şirketlerinin daha yeni tasarımlar ortaya koymasını engellemiyor. VIA, son icadıyla resmen Mobile-ITX standardını dünyaya tanıttı.

VIA Dünyanın En Küçük x86 İşlemci Kartını Duyurdu

Mini-ITX’den bile daha küçük olan Mobile-ITX , üzerinde işlemci, bellek ve yongaseti gibi temel anakart bileşenlerini barındıran 6 x 6 cm’lik bir ara-kart. Biz bu tasarıma işlemci kartı da diyebiliriz.  Bu işlemci kartı fotoğrafta gördüğünüz gibi bir anakarta takılabiliyor. Bunun yanında VIA anakart üreticilerinin Mobile-ITX uyumlu anakartlar üretebileceklerini ifade etti.

Mobile-ITX kart USB, CRT, TTL LCD, PCIe, SPI, LPC, Video yakalama (veya COM), SDIO, IDE, PS/2, SMB, GPIO, Audio, DVI ve LVDS standartlarının hepsini destekliyor. Yani, standart bir anakartın desteklemesi gereken özelliklerin çoğu var. VIA, Mobile-ITX standardının ultra-kompakt bilgisayar dünyasına yeni bir bakış açısı getireceğini ve yeni teknolojinin özellikle tıbbi ve askeri alanda birçok ihtiyaca cevap verebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın