VGA Portu Beş Yıl İçinde Ölecek

AMD ve Intel, 2013 yılından itibaren VGA portuna destek vermeyi keseceklerini açıkladılar.

VGA PortVideo Graphics Array ya da kısa adıyla VGA portu 20 yılı aşkın süredir hayatımızda. Geçen sürede görüntü akışı için DVI, DisplayPort ve HDMI portları geliştirilmiş olsa da VGA portu yaşamaya devam etti.

Fakat 2013 yılından itibaren VGA portu için çanlar çalmaya başlayacak; zira AMD ve Intel, bu tarihten itibaren yongasetlerinde VGA portuna destek vermeyeceklerini ve artık DisplayPort ve HDMI gibi daha az enerji tüketen ve daha yüksek çözünürlüklere imkan veren yeni teknolojilere destek vereceklerini açıkladılar.

VGA portunun kalkması ile birlikte dizüstü bilgisayarların da önemli bir yükten kurtulacağı söyleniyor; zira VGA portunun istediği 5 Volt güç tüketimi taşınabilir sistemler için önemli olan enerji verimliliğinden bir hayli uzak.

Samsung, LG ve Dell şimdiden DisplayPort’u dizüstü bilgisayarlarına entegre etmeye başladılar. Diğer üreticilerin de bu adımı takip etmesini bekliyoruz.

Intel ve AMD’e göre VGA portunun tamamen ortadan kalkması ise 2015’i bulacak.

3 Yorum

 1. okan0

  Hayatımda gördüşüm en iyi porttu diyebilirim.

  Onun kadar iyi olabilecek bir port çok zor bulurlar..

  Çünkü çok kolay geliştirilen üzerinde çok farklı analog-dijital kullanılabilen kablosu var:D

  nasıl dvi(hdmi) nasıl düştü display port çıktı işler karıştı ama bunun alternatifi olamaz. Çünkü Analog yani en kaliteli ve en çok kayıp veren teknoloji..

   

 2. ayaz_demir

  bence kartların üzerinden kaldırılması saçma gerek dvi gerek display hepsi mevcut olabilir vga güzel bir giriş sorun çıkarmıyor en sağlam girişlerden biri  bence.

Bir cevap yazın