VGA Listesi IV AGP Görüntü Kartları

Sürücüler

VGA Listeleri için deneylere nereden başlayacağımıza karar vermek zordu. Yeni tanıtılan ürünleri listelere almak güzel olacaktı ve WHQL sürücülerinin gecikmesi nedeniyle deneylere tekrar tekrar başlamak gerekecekti. VGA Listeleri için beta veya geçici sürüm sürücüler uygun değildi.

NVIDIA bile sürücü konusunda üzüntü yaşatıyor. Son sürücü güncellemesini neredeyse aylar önce yaptılar. NVIDIA ölçüm deneyleri ve yeni ürün sunuşları için sadece beta sürücüler çıkarmış. En son sürüm de 66.52 – internet sitesinde ise resmi olarak teknik ve başarım olarak uzun süre önce modası geçmiş Sürüm 61.77 bulunuyor. Bizler de VGA Listeleri için, GeForce 6×00 dizisi kartlar için WHQL sertifikasına sahip Sürüm 65.75’i kullandık. Buna ek olarak NVIDIA da bu sürümün görüntü kartı karşılaştırmalarında kullanılabileceğini belirtti.

ATI’de ise karar vermemiz daha kolay oldu , çünkü kuruluş her ay yeni bir sürücü yayınlamayı adet edinmiş. Bizler deneylerimiz için Catalyst 4.9 sürücülerini kullandık. ATI tarafından yayınlanmış diğer beta ve güncelleme sürücülerini kullanmadık, çünkü genelde düşük sürüm numaralarına sahiptiler ve genelde bir iki nesil geriden geliyorlardı.

Bu sürücü karmaşasının asıl nedeni ise ATI ve NVIDIA arasındaki kıyasıya yarış. Her yeni ölçüm aşamasında veya yeni ürün çıkışında iki kuruluş da basının karşısında kendi kartlarının daha başarılı görünmesi için özel sürüm sürücülerle geliyorlar. Ne yazık ki bu alelacele yazılmış sürücüler bir sürü kusur içeriyor ve yararlı olmak bir yana, durumu daha da kötüye götürüyorlar. Özellikle inceleyenler “bilindik” oyunları kullanmıyorlarsa.

Tek ciddi sürücü sorunu ise XGI’de oldu. Sürücü ya oyunları hiç başlatamadı veya kısa bir süre sonra kilitlendi. S3 Deltachrome S8’in durumu ise daha iyiydi, sadece birkaç oyunda sorun yaşadık.

Bir cevap yazın