VGA Listesi IV AGP Görüntü Kartları

 VGA Listesi IV  AGP Görüntü Kartları

Yaklaşık 10 aylık bir aradan sonra THG’nin VGA Listeleriyle yine karşınızdayız. 2004’ün başından beri geçen sürede çok da fazla yeni kartla karşılaşmadık. Pazarın 2003’te dolup taşmasının ardından iki lider kuruluş ATI ve NVIDIA, bu yıl biraz daha uykulu görünüyorlar; en azından yeni çıkan ürün sayısı konusunda. Yine de başarım açısından bakarsak, iki büyük kuruluş da bu yıl içerisinde, özellikle uzman grubu ürünleriyle atılım yaptılar. Bu başarım atlaması bir açıdan gerekliydi, çünkü günümüz oyunları nokta (pixel) ve tepe (vertex) tarayıcılara olan açlıklarını inanılmaz derecede artırdılar ve iştahlarını kesmek gerekiyordu.

İncelememizde kullanacağımız sınama yöntemleri ve seçeceğimiz oyunlar için başarım açlığı konusunu gözetmemiz gerekiyordu. Bildiğimiz ölçüm uygulamaları olan 3D Mark 2003 ve AquaMark 3’ün yanı sıra, çok geniş aralıktaki oyunları, güncel eserleri ve gereksinimi gerçekten yüksek olan yeni oyunları da incelememize kattık. Ölçüm deneyleri için bazen oyunların kendi ölçümlerini, eğer bulunmuyorsa oyunu “biz” oynarken FRAPS uygulamasını kullandık. Hata payımız 1 resim/sn. gibi çok düşük bir değerdi.

Valve’ın yeni yayınladığı Kaynak Video Ölçümü (source video benchmark) bize hararetle beklenilen Half Life 2’nin hangi hızda çalışacağının ipuçlarını vermiş oldu ve ne yazık ki bizim VGA Listemiz için bu ölçümün uygun olmadığı da belli oldu. Oyun halen beta aşamasında ve sürekli olarak Valve’ın “Steam” istemci yazılımıyla güncellemeler indirip duruyordu. Bu ürünü tüm kartların sınaması için kullanmak mantıksız olacaktı, çünkü deneyler birkaç hafta sürdüğünden her yeni güncellemeyle tüm kartlarla deneyleri baştan yapmamız gerekecekti. 3D Mark 2005 bile daha çok yeni olduğundan bizim listemize yetişemedi. Aslında ATI ve NVIDIA’nın sürücü konusunda içinde bulundukları durum nedeniyle 3D Mark 2005 sorun doğuracaktı.

Bir cevap yazın