VGA Listeleri V: PCI Express Ekran Kartları

VGA Listeleri V: PCI Express Ekran Kartları

Güz döneminde güncellenen Tom’s Hardware Guide VGA Listeleri IV şu anda pazarda bulunan AGP modellerini içeriyordu, ama PCI Express modeller de git gide pazar paylarını ve önemlerini artırmaya başladığından, bu sınıfa da bir göz atmamız gerekiyor.

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde hem ATI hem de NVIDIA doğuştan PCI Express olan, önemli sayıda yeni grafik işlemci tanıttılar. Bunlara ek olarak NVIDIA’nın HSI köprü yongasını kullanan, AGP işlemciler içeren GeForce PCX modelleri de pazara girdi. Hepsini topladığımızda önümüze birçok yeni PCI Express ürün gelmiş oldu.

Birçok ürün resmi olarak birkaç ay önce tanıtılmış olsa da, ürünler şimdilik ya mağazalara ulaşmadı, ya da en azından hızlı ürünleri bulmak oldukça zor. İşler düşük ve orta düzey ürün pazarında daha iyi gibi görünüyor, çünkü ürün yokluğu gibi bir sorun yaşanmıyor. Pazarda PCI Express ürünlere yönelişin güçlü işaretleri var ve artan taleple beraber üretim sayıları da arttıkça, ileri ve uzman düzey ürünler de yakın zamanda pazarda bollaşacak gibi görünüyor.

Sürücüler

VGA Listeleri’nin bu son halini oluşturmak için deneyleri yaptığımız sırada bulunabilen en güncel WHQL-onaylı (Windows Hardware Quality Labs- Windows Donanım Kalite Laboratuvarları) sürücüleri kullandık. ATi için kullandığımız Catalyst sürücü takımı Sürüm 4.12 deneylere başlamadan hemen önce yayınlanmıştı. NVIDIA kartlar içinse en güncel resmi WHQL sürücü olan Forceware Sürüm 66.93 kullandık. NVIDIA halihazırda “Kuşak 70” sürücüleri (sürüm 71.20) yayınlamış olsa da, bu sürücü takımı tüm kartları ne yazık ki desteklemiyordu. Diğer yandan yukarıda da belirttiğimiz gibi VGA Listeleri için, bulabildiğimiz her zaman, WHQL onaylı sürücüleri kullanmaya çalıştık. Bunun istisnaları WHQL sürücüler en yeni ekran kartlarını desteklemediği için yaşandı ve bu durumda özel sürücüler kullanmamız gerekti.

3 Yorum

 1. ibrahim dereven

  benim merak ettigim olay pcı ekran kartını kullanabilmemiz icin gereken pci slotu her ana kartında bulunurmu? pci slot dedigimiz yere ethernet ses kartı taktıgımız slotlar mı yoksa farklı mı

  • Tahir Meylani

   Standart PCI slotundan bahsediyorsanız eğer evet ethernet ve ses kartı takılan yerler PCI slotu.

   PCIe ise PCI’dan farklı bir slot.

   Yeni ekran kartları PCIe slotuna takılıyor.

 2. Ziyaretçi

  benim merak ettiğim :1024 mb ati hd2400pro pcı express ekran kartı 512mb ayrılmış bellek bundan anlamam gereken 1gb lıkmı ekran kartı 512likmi ve bide pcı express ne anlama geliyo teşekkurler

Bir cevap yazın