VGA Listeleri II – Giriş Seviyesi Sistemler

Intro

Tom’s Hardware Guide VGA Listeleri ilk bölümünde ileri seviye bir sisteme odaklanmıştık. Bu sefer 31 ekran kartının yavaş bir sistemde nasıl sonuç vereceğine bakacağız. Bu amaç doğrultusunda, ilk bölümde Athlon XP 2700+ ile elde ettiğimiz sonuçları, VIA133A anakart, Athlon 1000 ve 256 MB CL2 RAM’den oluşan bir sistemle karşılaştıracağız.

İncelememizi daha da kapsamlı hale getirmek için, mevcut 13 kartı, 8x anisotropic filtre, 4x tam ekran anti-aliasing (FSAA) ve oynanabilir en yüksek kalite ayarı olarak ikisinin kombinasyonu ile test ediyoruz. Bu testler de 1024×768-32 çözünürlükte – eski nesil kartların oyunları kaldıramadığı bir çözünürlükte – tekrarlanıyor.

Bu düşük seviye sistem testine (tabii buna sistem diyebilirseniz) 64MB’lık Kyro II’yi de dahil ettik – 3.3V AGP 2X arabirimi nedeniyle önceki testteki anakartta kullanamamıştık. Daha yeni 1.5V AGP 4X arabirimini kullanan Kyro II SE modeli ise ne yazık ki elimizde yoktu. Bu arada Matrox Parhelia’nın da KT 133A anakartımızla (ABIT KT7A) uyumsuz olduğunu gördük. Sistem açılır gibi yapsa da ekran siyah kalıyordu. Bu yüzden bu kartı Athlon 1000 ile test edemedik.

Tutarlılığı sağlamak için tüm ATi kartları ilk testte kullandığımız Catalyst 2.5 sürücüleri ile test ettik. Ayrıca yeni Catalyst 3.0 testlere başladığımızda henüz çıkmamıştı. Testlerimizde DirectX 9 sürümü de yer almıyor.

Bir cevap yazın