Vegas’tan Yeni Haberler Var

Bugünlerde Obsidian Entertainment iki dev projeyle meşgul. Alpha Protocol ve Fallout: New Vegas. Buna bir de Red Eagle Games ile girişecekleri The Wheel of Time uyarlaması eklendi hatırlarsanız. Her ne kadar artık Alpha Protocol‘dan umudu kesmiş de olsak; Fallout: New Vegas projesiyle ilgili bilgiler geldikçe Obsidian’ın yaşadığını görüp seviniyoruz.

Hatırlayacak olursanız Fallout: New Vegas ile ilgili ilk bilgiler yeni yılın ilk günlerinde gelmiş; bunu tam bir ay sonra yeni bir video ve yeni bilgiler takip etmişti.

Bugün ise OXM’in (resmi Xbox dergisi) yeni sayısında yayınlanan Fallout: New Vegas yazısından yeni detaylar internete düştü. Bethesda’nın Fallout 3’te kullandığı mekanikleri çok fazla değiştirmeden klasik oyunların havasını yakalama amacındaki Fallout: New Vegas’tan gelen yeni bilgiler şu şekilde:

  • Klasik serinin tekno-dini örgütü The Brotherhood of Steel geri dönüyor. Ancak hikaye daha çok, yine önceki oyunlardan anımsayacağımız, NCR (New California Republic) ve acımasız köle taciri Ceasar’s Legion arasındaki mücadeleye odaklanacak. (Kişisel yorumum, bu mücadelenin oyuna derin bir şekilde yansıtılabilmesi halinde; eski oyunların tadının en azından hikaye akışı bağlamında yakalanabileceği yönünde. Klasik Fallout oyunlarını oynamış arkadaşlar ne demek istediğimi iyi anlayacaklar.)
  • SPECIAL sistemi artık açıklamalar içerecek. CHA (karizma) 10=  Kült Lider, END (dayanıklılık) 1 = Neredeyse ölü; şeklinde.
  • Fallout 3’de tanıştığımız Pip Boy 3000 yine bizimle olacak. (Oyunun hikaye anlamında Fallout 3’le bir alakası olmadığını daha önce belirtmiştik.)
  • Silahları geliştirebileceğiz. Ancak (ancak diyorum) bu geliştirmeler arasında tercih yapmamız gerekmeyecek. (kötü!)
  • Her silahın farklı ve Fallout 3’den daha gerçekçi etkileri olacak. Ayrıca her silahın kendine has özel bir saldırı modu olacak. (Belki de klasik oyunlardaki farklı modlardan bahsediyorlar. Burst ftw!)
  • Karma (ne ekersen onu biçersin 😉 ) sistemi revizyondan geçirilmiş. Verdiğimiz her karar hikayenin taraflarını etkileyecek.
  • Klasik seride olduğu gibi kasabalara özel itibar puanı olacak. Hatta bu durum oyunun sonlarını da etkileyecek. (Budur!)
  • Nightkin dönüyor! (Bunu daha önce de haber yapmıştık. Nightkin döndüğüne göre daha fazla “random encounter” için hazır olun.)
  • Oluşturduğumuz karakterin yaşını belirleyebileceğiz. (klasik seride olduğu gibi)
  • … (Bazı detayları fena halde spoiler içerdiği için makaslıyorum.)

Evet, Fallout evreninde durum budur. Açıkçası bu listedeki neredeyse her şey klasik seriye daha yakın bir Fallout oyununu işaret ediyor. Daha fazla detay için biraz daha bekleyeceğiz sanırım; oyun içinse sonbahar aylarını.

“Blue Moon, you saw me standing alone, without a dream in my heart, without a love of my own…”

Bir cevap yazın