Veda Düellosu: P4 3.2’ye Karşı Athlon XP 3200+

Veda Düellosu: P4 3.2'ye Karşı Athlon XP 3200+

Bu testin tarihsel bir önemi var; ezeli rakipler, yerlerini yeni işlemcilere bırakmak üzere, son kez buluşuyorlar. AMD son 12 ayda baskıyı artırabilse, Pentium 4 çoktan tarih olurdu. Athlon 64 piyasaya girebilse, Intel çoktan Pentium 5’i (kod adı Prescott) çıkarmış olurdu. Ancak bu arada Intel son birkaç aydır dertsiz görünse de, yakında bu durum sona erebilir.

Rakibinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Northwood çekirdekli P4’ün ömrü uzadı – şimdi 3. yıldönümünü kutluyor. Ancak, yeni modeli duyurulduğunda yolun sonu da geldi: P4’ün bu yeni top modeli 3.2 GHz hızında çalışıyor – ve Intel artık Northwood çekirdeği ile bu yaşlı savaşçının saat hızını daha fazla yükseltmek istemiyor. Sonuçta, 130 nanometre teknolojisi ile üretilen işlemcilerde ilk çıkışı olan 2.2 GHz’den beri bir değişiklik olmadı. 3.4 GHz’den başlayan saat hızları, Pentium 5’e ayrılmış durumda; bu işlemci serisinin bu yıl çıkması bekleniyordu ama AMD Athlon 64’ü piyasaya sunabilseydi.

Durum ne olursa olsun, Prescott ciddi şekilde değerlendiriliyor – çarpanı kilitli olmayan, çalışır durumdaki modelleri çoktan ortalıkta dolaşıyor. Temelde Pentium 5’in yeni özelliklerinin neredeyse tamamı biliniyor ve bu yeni işlemci, selefi gibi, Netburst mimarisine dayanacak (bu konuya yazının ileriki sayfalarında değineceğiz).

Bir cevap yazın