Ve Karşınızda Sony PSP2

Söylenti gerçek oldu. Sony PSP2’den ilk görseller, yenilikler ve sürpriz oyunlar!

Geçtiğimiz hafta kulisler, Sony’nin merakla beklenen yeni el konsolu PlayStation Portable 2’yi bu haftaki Tokyo etkinliğinde tanıtacağı söylentileriyle dolup taşmıştı hatırlarsanız. Evet, söylentiler gerçek oldu ve diğer adıyla Next Gen Portable (NGP), Sony Tokyo etkinliğinde gövde gösterisi yaptı.

Sony PSP 2 Metal Gear Solid

Metal Gear Solid olmadan yeni bir el konsolundan bahsedemeyiz.

Little Deviants, Reality Fighters ve Gravity Daze gibi yeni oyun markalarıyla birlikte gelen PSP2 için Call of Duty, Uncharted, Killzone, WipeOut, Resistance, Little Big Planet, Monster Hunter, Yakuza, Hot Shots Golf ve Hustle Kings gibi popüler oyunlar da yolda. Ve elbette Metal Gear Solid de… Öyle ki Hideo Kojima, Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots’un PSP2’de çalışan bir versiyonunu gösterdi bile. Evet PSP2, PlayStation 3 kalitesindeki oyunları dahi çalıştıracak güçte!

Aslına bakarsanız PSP2 ile ilgili birçok detay, daha önce çeşitli söylenti dalgaları halinde ortaya çıkmıştı. Yüksek çözünürlüklü ve PSP’ninkinden daha büyük bir dokumatik OLED ekran, dokunmatik arka panel, iki yönlü kamera, Six-axis kontrolleri ve iki kontrol çubuğu gibi. Ancak eminim birçok kişi, PSP2’nin PS3 kadar güçlü olacağını tahmin etmiyordu. Bununla birlikte artık UMD yerine yeni bir medya türü kullanacağız. Flash bellek tabanlı bu ufak medya türü, PSP2’ye özel oyunların yanında oyunla ilgili kayıt dosyalarını ve ekstra içerikleri de barındırabilecek. Bununla birlikte kapasitenin gelecekte daha da artırılmasıyla geliştiricilerin oyunculara daha zengin içerikler sunmasının da önü açılacak.

İlk olarak Noel tatilinde Japonya’da oyunseverlerle buluşacak Sony PSP2 (ya da diğer adıyla NGP)’nin teknik özellikleriyse şu şekilde:

  • ARM Cortex-A9 core 4 çekirdekli işlemci
  • SGX543MP4+ grafik çipi
  • Ön ve arka kamerası
  • Dahili hoparlör ve mikrofon
  • Six-axis hareket algılama sistemi
  • Dahili GPS ve Wi-Fi desteği
  • Tuşlar: PS tuşu, güç tuşu, yön tuşları, aksiyon tuşları (kare, üçgen, yuvarlak, çarpı), sağ ve sol kontrol çubuğu, START tuşu, ses kontrol tuşları, sağ ve sol sırt tuşları.
  • Kablosuz bağlantı: 3G,  IEEE 802.11b/g/n (n = 1×1)(Wi-Fi) (Infrastructure mode/Ad-hoc mode), Bluetooth 2.1+EDR (A2DP/AVRCP/HSP)
  • PS Suite platformu sayesinde PS One ve indirilebilir PSP oyunlarıyla uyumlu.
  • Boyutlar: 182.0 x 18.6 x 83.5mm (en x kalınlık x boy)

Görünüşe bakılırsa yeni PSP, görsellik ve içerik kalitesi olarak sınırları zorlayacak bir cihaz olduğu kadar Six-axis ve dokunmatik ekran sayesinde kontroller açısında da oldukça farklı deneyimler sunacak. Öyle sanıyorum ki bu seksi oyun konsoluyla ilgili çok daha heyecan verici detaylar yolda. Şimdilik PSP2 için hazırlanan tanıtım videosu ve sizler için hazırladığımız resim galerisiyle yetinmek durumundayız. 

1 Yorum

Bir cevap yazın