“Valve’ın PS3’e Destek Vermemesi Can Sıkıcı”

Bir kaç hafta önce Borderlands ve Fallout 3’ü aralarında pek bir benzerlik olmamasına rağmen karşılaştıran ve bizim oyunumuz Fallout 3’ten daha eğlenceli diyen Gearbox başkanı Randy Pitchford bu sefer de Valve’ın PS3’e olan ilgisizliğinden dem vurarak bir takım saptamalarda bulunmuş.

Randy Picthford

PS3 olağanüstü bir sistem. Bence Valve… Neden Valve’ın böyle yaptığını bilmiyorum. Bu çok garip. PlayStation platformu diğerlerinden oldukça farklı ve bir yazılım geliştirmek için gerçek bir efor harcamak gerekiyor. Oyun geliştirmenin eğlenceli yanı budur zaten, değil mi?

Bir zamanlar Valve’da da çalışmış Bay Pitchford PlayStation 3’e olan övgülerini sunduktan sonra asıl konuya giriyor:

Çok uzun zaman olmadı, internette bazı şeylerle karşılaştım. Valve pazarlama sorumlusu Doug Lombardi PS3’e bir çok eleştiride bulunuyordu. Bu bana çok gülünç geldi. Bütün bunları sanki bir fanboy yazmış gibi okudum. Sanki bir adam Sony’nin platformunu satın almış ve Sony adamı olmuş ve bütün zamanını Microsoft’u harcamaya adayacakmış gibi. Aynı şeyi Microsoft da yapıyor. Bu adamların yaptıkları çocukluktan ve dar görüşlülükten başka birşey değil.

 

Valve, kendi dağıtım platformunun penceresinden kendi ürünleri piyasadaki tek dikkate değer ürünmüş gibi bakıyor. “Oyun raflarını, oyun marketlerini ve PSN’i sallamıyorum, sadece Steam var.”  İyi iş yapıyorlar fakat aynı zamanda dünyanın geri kalanına bağlılar.

 

Orange Box konusunda ise Doug’a sinir oldum. Doug, Orange Box’ın PC ve Xbox 360 versiyonları daha iyi; PS3 ise biraz üvey evlat gibi nedeni de başka bir firmanın geliştirmiş olması demişti. Valve, PC tarafında yaptığınıza bir bakın. Team Fortress 2’ye bütün o içeriği eklediniz ve bizi duvarda asılı bıraktınız. Bunu kabul etmek gerçekten zor. Sektörü biliyorum, Valve olarak PS3 versiyonundan yarı yarıya daha az para kazandığınızı da çünkü pastanın diğer kısımlarında da parmaklarınız var. Kimsenin PS3 versiyonunu almaması bunun yerine PC versiyonunu alması işinize geliyor, çünkü en fazla parayı siz kazanıyorsunuz. Bunun altında da bir bayağılık yatıyor. Açıkçası oyun PS3 versiyonunda biraz yavaş çalışıyor ama daha iyi görünüyor. Renkler daha canlı ve görseller daha iyi. Performans ve görsellik arasında güzel bir değiş tokuş bence bu ve ben görselleri seviyorum.

Bay Pitchford anlaşılan yine tehlikeli sularda yüzmüş birazcık ve zaman zaman iğneleyici bir şekilde Valve’ı eleştirmiş. Haklı olduğu konular yok diyemeyiz; ancak böyle konuşmalar yerine kendi oyunları Borderlands’e tarafsız gözle bir kez daha baksaymış daha iyi olurmuş sanki.

Bir cevap yazın