Valve Yeni Oyunu DotA 2’i Duyurdu

Valve, yeni oyunu DotA 2’i resmen duyurdu ve oyundan bazı ayrıntıları paylaştı.

Valve, birkaç gün öcne yeni bir oyun duyuracağını açıklamıştı. Valve ile yeni tanışmış biraz saf oyunsever arkadaşlarımız, Valve’ın -en sonunda- Half Life 2 Episode 3’ü duyuracağını zannetseler de sektörü az çok bilen, Valve’ı bir süredir takip edenler oyunseverler, yeni duyurulacak oyunun Defense of the Ancients 2’i duyuracağını tahmin ediyorlardı. Nitekim Valve’de bizi şaşırtmadı ve Defense of the Ancients 2 kısaca DotA 2’i duyurdu.

Valve’ın gayrıresmi yayın organı Gameinformer internet sitesinde yapılan duyuru da yeni oyun hakkında bazi bilgiler de bizlerle paylaşıldı. Ama isterseniz bilmeyenler için kısaca Defense of the Ancients’den biraz bahsedelim.

Defense of the Ancients, bir Warcraft III modu. Alıştığımız strateji oyunlarının aksine bu oyunda sadece kahramanımızı kontrol edebiliyoruz ve maçlar 5vs5, 4vs4, 3.vs3 oynanıyor.

DotA Bloodseeker

Defense of the Ancients Blizzard’ın Battle.net servisinde yayınlandığından beri gittikçe artan bir ilgi ile karşılaştı ve kullanıcılar DotA için pek çok mod geliştirdiler. Fakat Steve “Guinsoo” Feak tarafından geliştirilen DotA-Allstars diğer modlardan hemen sıyrıldı ve oldukça ilgi gördü. Steve Feak’ten sonra da bayrağı IceFrog takma adlı bir kullanıcı aldı ve DotA-Allstars için güncelleme yayınlamaya devam etti. Daha sonra Valve, IceFrog’u 2009 yılında işe alarak DotA 2 için gayrıresmi çalışmalara başladı.

Valve, DotA 2 ile oyunun temel dinamiklerini tekrar geliştirmek yerine,  bazı eklemeler yapmayı düşünüyor. Tabi oyunun grafiklerinin Source Engine ile baştan geliştirildiğini ve göze daha hoş gelen grafiklerle piyasaya sunulacağını söylemeye gerek yok sanırım.

Valve, Steam ile DotA maçları için daha uygun bir altyapı sağlayacağını düşünüyor. Bunun yanında Left 4 Dead oyunlarında gördüğümüz düşen oyunucunun yerini yapay zeka alması mekaniğini DotA 2’de de göreceğiz. Böylelikle oyundan düşen bir oyuncu yüzünden deneyim baltalanmamış olacak.

Bunun dışında da  oyuna yeni sesler, birkaç yeni oynanış dinamiğinin de eklenmesi düşünülüyor.

DotA fanatikleri Valve’ın elinden çıkacak bir DotA oyununa hayır demiyeceklerdir sanırım. Hele de işin başında DotA-Allstar’ın arkasında duran IceFrog olunca.

Ben ise hala Valve’ın ne zaman -Uğur’un dediği gibi- kayserili esnaf mantığından kurtulup orijinal bir oyun geliştireceğini merak ediyorum?

5 Yorum

  1. PISLIX

    Oyunun adı DotA2 veya Defence of the Ancients 2 değilmiş… DOTA2 imiş. Valve şimdilik en baştaki iki ismi kullanmaktan çekiniyor telif hakları dolayısıyla…

  2. Victor_Rebelias

    Ben sık sık Heroes of Newerth oynuyorum, eski bir dota oyuncusuyum ve bana göre 2k oldukça iyi geliştirmiş dotayı. Valve Dota2 yi çıkarırsa 2k nın ne yapacağını merak ediyorum.Keşke Valve adam akıllı ögün fpsler çkarsa,bir oyuncu olarak daha mutlu olurum.

Bir cevap yazın