Valve Steam Box Söylentilerine Son Noktayı Koydu

“Şimdilik” böyle bir planımız yok.

Her şey, Valve’dan Greg Coomer’ın 3 Kasım’da attığı Twitter mesajıyla başladı aslında. Coomer, paylaştığı prototip bir mini-PC resminin ile birlikte şunları yazmıştı:

Şöyle bir ufak PC topladım. Dört çekirdekli i7 işlemci, 8 GB bellek, Zotac Z-68 anakart ve anakarta entegre Nvidia grafik kartı. Portal 2’yi HIZLI bir şekilde çalıştırıyor.

Coomer’ın bu minik canavarında kullandığı Zotac Z-68 mini ITX Wi-Fi anakart, LGA 1155 ikinci jenerasyon Intel Core işlemci desteğinin yanında 1GB belleğe sahip Nvidia GeForce GT430 mobil ekran kartına sahipti.

Coomer’ın mesajı o dönemde pek dikkat çekmedi nedense. Ta ki Gabe Newell, 20 Şubat’ta Penny Arcade’de yaptığı bir söyleşide, Valve olarak kendi donanımlarını çıkarıp satacak teknik yeterliliğe ulaştıklarını ve gerekirse bunu yapabileceklerini açıklayana dek… Dedikodu kazanının kaynaması için her şey hazırdı artık.

Son iki hafta, Valve’ın GDC 2012’de Steam Box adında yeni bir oyun platformu duyuracağı söylentileriyle geçti. Söylenenlere göre bu, Microsoft ve Sony’ninkilere benzer bir konsol projesinden ziyade; PC oyuncularının hoşuna gidecek türden parçalarla donatılmış, üzerinde Steam logosu olan ve TV’ye bağlanabilen gelişmiş bir oyun bilgisayarı olacaktı.  Bu söylentilerin güçlenmesinde, Coomer ve Gabe’in açıklamaları kadar, Valve’ın son dönemde bir takım biyometrik geribildirim teknolojileri üzerinde tilkilendiğininin ortaya çıkması da önemli rol oynamıştı tabii.

Beklenen açıklama ise sonunda geldi. Valve’ın pazarlama gurusu Doug Lombardi, şimdilik kendi donanımlarını çıkarma gibi bir planlarının olmadığını açıkladı. Yani Valve, ne bazı donanım üreticileriyle işbirliği yaparak yeni bir oyun platformu üzerinde çalışıyor, ne de kendi donanımını üretiyor… Hepsi birer söylentiden ibaret. En azından şimdilik… Zira ihtimaller tamamen çöpe atılmış değil. Üstelik Lombardi, başta TV’ler olmak üzere her tür görüntü biriminde okunaklı ve güzel görünecek yeni Steam arayüzü üzerinde çalıştıklarını da gizlemiyor. Cooner’ın prototipi ise, yapılan testlerin bir parçası sadece.

Kim bilir, belki de bu yeni Steam arayüzü, Valve’ın “şimdilik” düşünmediği kendi oyun platformunun ilk adımıdır. Zira hepimiz biliyoruz ki, bu er ya da geç olacak…

1 Yorum

  1. bugsy

    Bence de eninde sonunda çıkarırlar Steam Box gibi. bir şeyler. Sitenin yeni tasarımı güzel olmuş bu arada. Ama keşke daha çok yazı girilse. Hoş ama boş görünüyor.

Bir cevap yazın