Valve: MAC Kullanıcılarının Merak Ettiği Soruları Cevapladı

Valve’nin şimdiye kadar PC’ye çıkardığı neredeyse tüm oyunları ve Steam pletformunu MAC için de çıkarmayı düşündüğünü haber yapmıştık. Haliyle bu haberi duyan MAC kullanıcılarının aklına yeni sorular geldi. Acaba bu oyunlar port mu olacak? Steam’de PC için satın aldığımız bir oyunu, MAC’de oynayabilmek için tekrar satın almamız gerekiyor mu? Valve, MAC kullanıcılarının merak ettiği sorulara Teamfortress 2 blogunda cevaplamış:

Soru: PC’de Team Fortress 2’ye sahibim. MAC’de tf2 oynayabilmek için oyunu tekrar satın almam gerekiyor mu?

Valve: Hayır. Eğer oyuna PC’de sahipseniz MAC için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ayrıca, Steam Cloud, tüm ayarlarınızı otomatik olarak MAC’e aktarabilecek.

Soru: Tf2’nin MAC versiyonu dandik bir emülasyon mu olacak?

Valve: Hayır. Kesinlikle. MAC kullanıcıları OSX tabanlı bir oyun bulacaklar karşılarında.

Soru: Hımm, evet bunlar güzel ama herhalde PC’de tf2 oynayan arkadaşımla beraber oynayamayacağım değil mi?

Valve: MAC ve PC kullanıcıları aynı serverda birlikte oynayabilecekler. Tf2 için iki ayrı dünya olsun istemedik. Sadece Tf2’de değil tüm Valve çoklu-oyuncu oyunları bu şekilde olacak.

Görünüşe göre; Valve, MAC için bir hayli iddialı. Özellikle PC ve MAC kullanıcılarının aynı sunucuda oynayabilmesi ve MAC kullanıcılarının PC’de sahip oldukları oyunlar için ikinci bir ücret ödememesi MAC kullanıcılarını oldukça sevindirecektir. MAC için Steam ve Valve oyunları Nisan ayında geliyor hatırlatalım.

3 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Son zamanlarda Mac platformuna çıkan popüler oyunların sayısında hızlı bir artış söz konusu. Bu artışın Mac platformuyla son derece güzel uyuşan Open GL oyunları (Riddick, Quake ve Doom serisi vs) dışında gelişmesi de oldukça ilgi çekici.

  Özellikle TransGaming’in Cider’iyle son zamanlarda Assassin’s Creed, Command&Conquer 3, The Elder Scrolls: Oblivion, Resident Evil 4, Dragon Age: Origins gibi birçok popüler oyun Mac platformuna taşındı. Tabi Aspyr’ın Guitar Hero serisi, Call of Duty Modern Warfare, Harry Potter serisi, Star Wars: KOTOR ve The Force Unleashed, The Sims 2, Splinter Cell gibi oyunları da kısa süre içerisinde Mac platformuna kazandırdığını unutmamak lazım.

  Hatta yapım aşamasında olan Starcraft 2, Diablo 3, Two Worlds 2 ve Civilization 5 gibi birçok projenin Mac platformu için de tasarlandığını biliyoruz.

  Valve’ın da Source motorunu 2007’den beri Mac’e port etmek istediği ise zaten biliniyordu. Zira gerek Half Life 2 gerekse Team Fortress 2 Cider teknolojisiyle Mac platformuna taşınmıştı daha önce. (tabi cross platform desteği olmadan). Biraz geç kalınmış da olsa Valve’ın Mac platformuna vermeyi planladığı destek için düğmeye basmış olması güzel bir gelişme. Özellikle PC ve Mac sahiplerinin aynı sunucularda buluşabilecek olması…

  Resmin tamamına baktığımızda ise, bütün bu sürecin Mac’in Power PC mimarisinden uzaklaşıp Intel tabanlı işlemcilere geçişiyle birlikte hızlandığını görüyoruz. Gittikçe evlerimizde kullandığımız bilgisayarlara benzemeye başlayan bu güçlü sistemler için gelecekte daha fazla oyun çıkacağını tahmin etmek müneccimlik olmaz sanırım.

  Yine de yakın zamanda DirectX denen muhteşem teknolojinin (!) mucizevi bir biçimde ortadan kalktığını görmek daha güzel bir temenni olur sanırım…

 2. Ziyaretçi

  Olay güzel ancak oyun için mac bilgisayar alınmaz sadece mevcut mac kullanıcılarınında oyun oynama yelpazesi genişlemiş olur. Türkiye deki mac fiyatlarına bakıldığında mac e verilen paraya daha performanslı bir oyun pc si alınabilir.

 3. acdervis

  İş için Mac alıp Windows’taki işlerini bootcamp ile halleden çok. Ayrıca sadece Türkiye diye bakmamak lazım olaya. Eğer Valve’in peşinden giden geliştiriciler olursa(yukarıda belirtildiği gibi emülatörlerle değil de, tam portlarla) Microsoft ve DirectX’i için “tehlikeli” bir süreç başlayabilir. En azından öyle ümit ediyorum.

Bir cevap yazın