Valve, Left 4 Dead 2’nin Yasaklanmasına İtiraz Etti

Valve Software Left 4 Dead 2’nin Avustralya’da yasaklanmasına karşı temyiz başvurusunda bulundu. Bunun yanında Avrupa, Japonya, Kore ve hatta Almanya gibi oyun sansüründe son derece ileri gitmiş bir ülkeden bile satış onayı alan Left 4 Dead 2, Yeni Zelanda ve İngiltere’den hala onay bekliyor.

left 4 dead 2 ban

Geçen hafta Avustralya Tasnif Kurulu’nun “son derece gerçekçi şiddet içeriği” olması sebebiyle Left 4 Dead 2’yi onaylamayı reddetmişti. Halbuki biliyoruz ki diğer pek çok FPS oyunu da şiddete dayanıyor ve hatta bunlardan bazıları son derece kanlı. Bu durumda Left 4 Dead 2’nin onlardan ayrı tutulmasını anlamak güç. Bu olsa olsa oyunun gerçekçi grafiklerine iltifat olabilir. Oyun Avrupa’da ve Asya’da “18 veya 16 yaş üstü” olarak derecelendirilirken, Avusturalya’da böyle bir derece yok. Bu yüzden satışa sürülemiyor.

Valve’den Doug Lombardi bu karara “haberleri duyunca bir hayli şaşırdık. Valve çatısı altındaki herkes bir tuhaf oldu. Derecelendirme verilememesi sebebiyle bir oyunun satışa sunulmasının engellenmesi utanç verici bir durum” diyerek tepki gösterdi.

Bir cevap yazın