Valve İşçi Başına Google ve Apple’dan Daha Karlı

Valve fanları sağolsun…

Gabe NewellValve’nin her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyen PC dijital oyun satış pazarındaki ağırlığını biliyoruz. Forbes dergisinin rakamlarına göre, Valve, Steam platformu ile yıllık yaklaşık 4 milyar dolar hacminde olan bu pazarın %70’ini kontrol ediyor.

Yine Forbes dergisine göre, Valve’nin şu anki değeri 2 ila 4 milyar dolar arasında ve Gabe Newell’ın dolar milyarderi listesine girmesine çok az kalmış durumda, Steam platformu sağolsun.

Aslında Steam’in oyun satışlarından kazancı sadece Newell’ın cüzdanının daha da kabarması ile sonuçlanmıyor. Derginin ortaya koyduğu rakamlara göre, perakende satıcılar karlarının sadece %30’unu dağıtımcılar ile paylaşırken Steam, kazancının %70’ini dağıtımcılar ile paylaşıyor. Dijital oyun satışı ile DVD basımı gibi pek çok ekstra masraftan da kurtulmuş olan dağıtımcılar, böylelikle zaten konsol pazarına göre rakamların oldukça düşük olduğu PC pazarından kar edebiliyorlar.

Bir diğer ilginç gerçeği de Forbes’a konuşan Gabe Newell’ın ağzından öğreniyoruz. Newell, Steam’in işçi başına Google ve Apple’dan daha karlı olduğunu söylüyor.

Ama Gabe Newell’ın rüyalarına giren bir kabus olduğunu duyduk; Newell, rüyasında Steam’e rakip olarak geliştirilen bir dijital oyun satış platformunun Steam’i parçaladığını görüyormuş. Türkiye menşeyli bir bilişim şirketinin geliştirdiği bu yeni platformu ilk kez duyan Newell, kan ter içinde uyandığı zaman o gün gökyüzünde uçuşan kargaların bile buna güldüğü görüyormuş. Biz bir anlam veremedik ama, hadi hayırlısı :).

13 Yorum

 1. Ziyaretçi

  cidden ttnet hiç komik değil onuda geçtim bunun imkanı yok ttnetteki oyunlar tarihi eser statüsünde 😀 bu gidişle müzeye koycaklar onu üzüldüğüm nokta ziyaretçiside olmıycak he şu olabilir steam i mahkemeye verip ulaşıma engellerler o zaman türkiyeden ulaşılabilen ve dijital ortamda en çok oyunu satan firma olur tabi ordan oyun alan 3-5 bebeyide geçmez bu durum

 2. Tahir Meylani

  TTNET Oyun veya Türk Telekom’un Steam’e rakip bir platform hazırladığı bir şaka değil. GGJ’de bunu bizzat Telekom yetkililerinin ağzından duyduk.

  Hatta “Steam’e rakip bir platform” diye olayı özetleyenler de onlar oldu.

  Eğer Türk Telekom gibi ciddi bir firma, Steam gibi şu an ciddi rakibi olmayan bir platforma rakip olabileceğini zannediyorsa, yani en azından bu iddiada ise, kusura bakmasınlar ama paralarını boşa harcıyorlar.

  Şimdi bir daha düşündüm de TTNET, “hayır, bizim böyle bir söylemimiz olmadı” diyebilir. Doğrusunu söylemek gerekirse bizim de bunu doğrulatma gibi bir şansımız yok. Nihayetinde cebimizde kayıt cihazı ile dolaşmıyoruz ki karşı tarafın izni olmadan böyle bir şey yapmak yasal değil.

  O yüzden haberimi sansürleyip TTNET adını çıkartıyorum haberden :). İlgili şirket bu platformunu ortaya çıkardığı zaman daha kesin bir yorumda bulunuruz, hatta inceleriz bile…

  • lazboy

   dünyanın en yavas internetini en pahaliya bize satiyor kalmış oyun işine giriyor internet işinde ne kadar ileriye gie bildi Tükr halkını soymaktan basşka bsy yapmiyor ttnet Ben internet actim 4 gün kulandım benden 350 milyon para aldim Türk telekom neden? Araplar la italyanalr birlesmis Türk telekomu almıs Tek yaptiklar sey Türk milletini soymak

 3. lazboy

  ben internet abonasi oldum 4 gun sonra internetimi kapamak zorunda kaldim benden 350 milyon para alan türk telekom oyun isine girerse milletin vay haline:D soymadıgı insan kalmaz artik ya 1mbps interneti 4 gün kulanıp kapamak zorunda kaldim diye 350 milyon para alinirmi Türk tekelekom ancak kücük cocouklari kandirir tivibu mivi bu gibi seyler le

 4. kadiR

  valla işçi başına karlı mı değil mi onu bilmem ama hiç sorgulamadan derim ki yaptığı iş başına en karlı şirket kesinlikle tt olmalı AZ İŞ YAP, ÇOK PARA AL slogan bu herhalde ttde

Bir cevap yazın