Valve İptal Edilen Return To Ravenholm Projesiyle İlgili Açıklama Yaptı

Evet, zamanında böyle bir proje vardı…

Bizler Half-Life 3’ü (veya Episode 3’ü ya da adı her neyse) bekleyeduralım, birkaç hafta önce Steam forumlarında Valve ile Fransız Arkane Studios’un beş yıl kadar önce üzerinde çalıştıkları Return to Ravenholm adında bir proje olduğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Lambda Generations sitesi, konuyla ilgili bilgi almak için Valve’dan Marc Laidlaw’a ulaşmış ve Laidlaw da ortaya çıkabilecek vahşi dedikoduların önüne geçmek amacıyla konuyla ilgili bir açıklama yapmayı kabul etmiş.

Evet, elbette Return To Ravenholm adında bir proje vardı. Arkane’in büyük bir hayranıyız ve bir araya gelip birlikte bir şeyler yapabileceğimizi düşünmüştük. Biz ortaya fikirler attık, onlar ortaya son derece güzel şeyler çıkardılar, ama sonunda o dönemde bu fikrin peşinden gitmenin pek mantıklı olmayacağını düşündük. Hatırladığım kadarıyla Ravenholm ile ilgili headcrab’ler ve zombiler gibi birçok önemli öğenin artık tükenmiş olduğunu hissettik. Ayrıca oyun Episode 2’nin sonunun öncesinde geçmeliydi ve bu da hem projeyi hem de Arkane’i yaratıcılık açısından engelliyordu.

Keşke dediğinizi duyar gibiyim…

Return to Ravenholm, Valve ile Arkane Studios’un iptal edilen ilk projesi değil. İki firma daha önce hakkında büyük reklam kampanyaları yapılan ve özellikle de tek kişilik senaryo ile çoklu oyuncu mekaniklerini bir potada eriten oynanış mekanikleriyle çok büyük beklentiler yaratılan The Crossing isimli sıra dışı FPS oyunu için güçlerini birleştirmişti. Ancak proje, Arkane Studios’un yaşadığı finansal problemler yüzünden 2009 yılında tozlu rafları boylamak zorunda kalmıştı.

Arkane Studios, şu an Bethesda bünyesinde gizliliğe dayalı (stealth) bir FPS olacak Dishonored üzerinde çalışıyor.

The Crossing’i anımsamayan oyunseverler için bir video ile hatırlatalım. Hiç de fena durmuyordu aslına bakarsanız… İnceden Assassin’s Creed’i anımsattığını düşünenler için The Crossing’in daha önce duyurulduğunu belirtelim.

Bir cevap yazın