Valve: Hile Korsandan Daha Kötü Bir Sorun

PC oyunculuğunun önemli bir parçası da online (multiplayer) oyunlardır. Her ne kadar yeni nesil konsollarla birlikte, online oyun deneyimi şekil değiştirse de PC, online oyunculuğun başladığı yerdir ve bir çok kimse için PC’de online oyun vazgeçilmezdir.

Fakat PC online oyunculuğunun ciddi bir sıkıntısı var, Hileciler. Ne yazık ki hile sorunu PC online oyun deneyiminde ciddi bir yara oluşturmaya devam ediyor ve bu soruna kalıcı bir çözüm getirmenin bir yolu da yok. Geçici çözümler; server adminleri, punkbuster, VAC benzeri programlar bir nebze bu soruna çözüm olsa da profesyonel hazırlanmış bir hileyi tespit etmek, uzun çaba ve emek ister ve bu amaç doğrultusunda  çalışan adminler şöyle cümlelere muhattap olmak zorunda kalır “abi şerefsizim hile yapmadım hepinizin….”

Hile sorununa etkin çözüm, ancak oyun geliştiricilerinin istemesi ile olur. Çünkü oyunların kaynak kodlarına ancak onlar ulaşabilir ve en etkin anti-hile programlarını onlar yazabilir. Neyse… PC’de hile tarihini falan yazıp server adminlerinin maruz kaldığı kötü muameleye bende uğramak istemiyorum 🙂

Bugün haber yapmak istediğimiz şey; spectrum.ieee.org internet sitesi PC oyunculuğu hakkında oldukça güzel bir makale hazırlamış. Önemli bölümleri, sizlerle paylaşmak istedik. Ayrıca makale hazırlanırken PC oyunculuğu konusunda kitaplar yazmış Steven Cherry’den alıntılar yapılmış.

Steven Cherry’nin dediğine göre Valve, şimdiye kadar 200.000 farklı hile kodu tespit etmiş. Kişi başına düşen hile miktarını varın siz hesaplayın.  Hatta bazı hilelerin kara borsası oluşmuş durumda, çoğu hile ücretsiz olarak internette herkesin erişebileceği durumdayken, bazı hileler 10 doları bulan fiyatlarla satılıyormuş.

Hile Source

Valve iş geliştirme yönetmeni Jason Holtman’a göre “hile, korsandan daha kötü bir şey ve tüm oyun deneyimini öldürüyor”. Valve, Steam 2004’te halka açıldığından beri 20.000 (5 yıl içinde bu rakam pek etkileyici gelmedi bana) kullanıcıyı hile yüzünden banlamış. Valve’ye göre; hile yapanları tespit etmek aslında o kadar zor değil. VAC, eğer şüpheli bir kod tespit ederse, bunu Valve anti-hile departmanına bildiriyor. 16 kişiden oluşan bu ekip, bu kodları kendi sistemlerinde deniyor. Eğer ekip, kodun hile amaçlı kullanıldığını farkederse, kullanıcıyı bir süre sonra banlıyor ve VAC’ı bu kodu hile olarak algılaması için güncelliyor.

Valve’ye göre; bazen şüpheli kodlar anti-virüs programlarından da kaynaklanabiliyor fakat bu kodları kendi PC’lerinde de denedikleri için suçsuz yere banlanma olayı çok ender görülüyor.

O zaman adama sormazlar mı? Madem hile korsandan daha tehlikeli. Neden VAC kullanan oyunlarda bu kadar rahat hile yapılabiliyor? Ve, VAC’ın Steamworks destekli oyunlarda nasıl hile aradığı konusunda resmi bir açıklama yapılmıyor. VAC’a güvenip oyun alanlar yüzüstü bırakılmıyor mu?

VAC’ın tek avantajı; hile yapan kullanıcıyı süresiz banlaması. Onun dışında diğer hile programlarından iyi olduğu tartışılır. Aslında Valve’nin “hile korsandan daha büyük tehlike” derken samimiyetine de şüpheliyim… Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

7 Yorum

 1. Selo

  Ben Valve’nin samimiyetinden eminim.Doğru söylemişler çünkü oyun ister korsan olsun ister orjinal hileciler bütün oyun zevkinin içine ediyor,insanlar oyun ne kadar güzel olursa olsun oyundan soğuyor.

 2. Acdervis2

  “Valve, Steam 2004’te halka açıldığından beri 20.000 (5 yıl içinde bu rakam pek etkileyici gelmedi bana) kullanıcıyı hile yüzünden banlamış.”

  Spectrum’un yazılarını siteye giriş tarihi ile basılma tarihleri arasında fark olduğundan bu doğru değil. Şu anda en az 350bin banlı hesap olduğu tahmin ediliyor.

  Vacbanned sitesi(Steam Community üzerinden sayım yapıyor bu site) toplamda 364091 adet banlı hesap tespit etmiş, ve sayımlarını daha bitirmediklerini söylüyorlar. Valve çalışanı Mike Blaszczak ise Spectrum’la yaptılan röportajın üstünden zaman geçtiğini, dolayısıyla numaraların doğru olmadığını doğruladı.

 3. mehmet mesut

  gerçekten hile yapan insanlar yüzünden çoğu harika oyun insanın gözüne çok kötü görünüyor ben hile olayına özellikle pes 2010 oyununda yaşadım  COBRA nickli biri maçları kaybedeciğini anladığında maçı iptal edip sanki maçı hiç oynanmamış gibi yapıyordu kazandığı maçlara hiç dokunmuyordu böylece aylarca rank listesinin başında aylarca 1 olarak kaldı taki benim arkadaşım aracılığıyla konamiye gönderdiğim e postaya kadar şimdilerede arkadaşı hiç bir şekilde göremiyorum heralde süresiz banlanmış 🙂        

 4. Ziyaretçi

  valla kesinlikle size katılıyorum cs source oyunun da oldukça eskiyimdir kimin hile yaptığını kimin yapmadığını bilirim hile kullanan embesilin kim benmi şu şahısa sorabilirsin ben pro oyuncuyum gibi embesillerin saçmaldığını görürsünüz ve 2 seneyi aşkın zamandır ne zaman banlanacak diye takip ettiğim hala hile ile oynuyan embesiller var

  bence 10 dolara vac yapıp satıyodur o hileyi nede olsa source ve diğer oyunlar ya free yada 19 dolar

  punkbuster le korunan bfbadcompany oynunda hile kullanan kişinin o anda banlandğına şahit olabilirsiniz

  vac da görmedim öyle bişey

Bir cevap yazın