Uzaktan Erişim Nasıl Yapılır?

Hangisini Seçmeli?

Uzaktan Erişim yazılımı seçim süreciyle, hangi programı neden seçtiğinizle ilgilenmiyorum, bana direkt nasıl yapılacağını gösterin diyen okuyucularımız direkt bir sonraki bölüme atlayabilirler.

Piyasada uzaktan erişim programı bulmaktan daha kolay bir şey yok: Wikipedia’ya göre 40’ın üzerinde uzaktan erişim programı indirilmeye hazır bir biçimde ihtiyaç sahiplerini beklemekte. Hatta Windows 2000’den beri bütünleşik gelen bir Uzak Masaüstü Bağlantısı programı da mevcut.

Fakat bizim ihtiyaçlarımıza göre şekillenmiş bir program bulmamız gerekiyor. Kriterlerimiz şunlar;

Fiyat: Her yazılım için para saçmaya hazır bir iş adamı veya bu işten para kazanan bir uzaktan yardım asistanı olmadığınızı varsayarsak, böyle basit bir işlem için para ödemeye gerek yok. Ücretsiz bir yazılım arıyoruz. Crack & Warez sitelerinde dolanıp virüs yemek istemiyoruz.

Basit uzaktan erişim işlemleri: Dosya aktarımı gibi temel işlevleri içermeyen bir program işimize yaramayacaktır.

Katılımsız uzaktan erişim: Uzaktaki bilgisayara bağlanırken, uzak bilgisayara müdahale etmek gerekmemeli. (örn: izin verme) Sonuçta uzaktaki bilgisayarın başında kimse olmayacak. Program bizden gelen bağlantı isteklerini otomatikman onaylamalı, bu sırada şifreleme ile güvenliği de elden bırakmamalı.

Bağlantıyı IP üzerinden değil, ID veya Kullanıcı Adı üzerinden yapması: Bu en önemli kriterimiz. Hem evde hem de dizüstü bilgisayarın bulunduğu yerde ADSL hizmeti değişken (dinamik) IP ile verildiğine göre, IP’miz her internet koptuğunda değişecek. Dolayısıyla karşı tarafta bağlantı yenilenip yeni IP alındığında karşıya erişme imkanımız da olmayacak. Yani uzaktan erişim programı, bağlantıyı bir numara veya kullanıcı adı gibi değişmeyecek bir kimliğe göre yapmalı (Değişken IP’yi sabit IP’ye dönüştüren No-IP gibi çözümlerle uğraşmak istemediğimizi varsayıyorum).

Yukarıda saydığım ölçütlere uyan programı seçmek çok da zor olmadı: Teamviewer. Hayatımda kullandığım en pratik ve en sorunsuz programlardan biri olan bu programda aradığımız bütün özellikler mevcut.

Peki Teamviewer nasıl diğer rakiplerini yarış dışı bırakabildi sorusunun cevabı bu paragrafta gizli: İlk olarak aklıma direkt olarak Windows ile bütünleşik gelen Uzak Masaüstü gelmişti, fakat IP üzerinden bağlantı yapıyordu ve uzak bilgisayardan bağlantıya izin vermek gerekiyordu, yani katılımsız değildi. Dolayısıyla liste dışı kaldı. Daha önceden denediğim Remote Administrator ücretliydi. Herkesin övdüğü Logmein de öyle: dosya aktarımına bile ücret ödemeniz gerekiyor. GoToMyPC hizmeti de kısa süreli ücretsiz kullanımın ardından “pamuk eller cebe” mesajıyla açılmamaya başladı. Sonuç olarak hepsinin üstünü çizip TeamViewer’ı kullanmaya karar verdim.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

11 Yorum

 1. ekenciz

  Bu programın en iyi tarafı modem tarafında ya da firewall arkasındaysanız firewalle erişim gerektirmemesi. Ancak radmin ile karşılaştırıldığında hakikaten yavaş. 4 Mbit adsl ile bile tepkileri yavaş ama bazı durumlarda tek alternatif TeamViewer oluyor. Nedense logmein beni hiç sarmadı. Ama favorim radmindir. Hala 2.2 sürümünü kullanıyorum. Eğer win7’de kullanabilirsem kullanmaya devam da edeceğim. Güzel bir yazı olmuş. Directin bağlantısını sizin yazınızdan öğrendim. Elinize sağlık.

 2. mesut demir

  bende bunu kullanıyorum ama eklediğiniz ekran görüntüsü benimki gibi değil buhangi sürüm acaba.. bir de sürekli bağlantı kopuyor ve sanırım karşı bilgisayardaki teamviewer devre dışı kaldığı içn tekrar bağlanmıyor. bunun için kolay kullanımlı 2. bir uzaktan erişim programnı lazım … öneriniz var mı

 3. serdar

  merhaba, öncelikle yardımlarınız için teşekkürler ben teamviever 5i yükledim ancak bağlanamıyorum internet bağlantım olduğu halde sadece lan bağlantı mümkün diyor. interneti kablsuz kullanıyorum. sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

 4. Ziyaretçi

  ben yıllık odevımı bilgisayardan aldın ve hoca dediki bilgisaydan bir bilgisayara kendi bilgisayarınızmıs gıbı goreceksınız ve program olmadan ne yapmam lazım

 5. Emre

  Teamviewer güzel yazılım ama güvenilmez, karşıdaki makineye bazen bağlanamıyor sürekli hata veriyor, karşıdaki teamviewer’ı yeniden başlatmama rağmen, hatta bilgisayarı da. Ama kullanım açısından baya rahat. Ben Logmein’le beraber kullanıyorum. Logmein en azından sıkıntı çıkarmadı şimdiye kadar.

Bir cevap yazın