Uzaktan Erişim Nasıl Yapılır?

Birden fazla bilgisayar sahibi olmak bu bilgisayarlardaki bilgileri sürekli senkronize etmeyi, yani birebir tutmayı gerektirir. Aksi takdirde, olmadık bir zamanda elinizin altındaki bilgisayarda yüklü olduğunu zannettiğiniz belgeler diğer bilgisayarda kalıyor ki bu da pek hoş olmayan bir durum. Coğrafi olarak ta araya bir uzaklık girdiyse, yani diğer bilgisayara o anda ulaşma imkanınız yoksa işleriniz gerçekten de pek yolunda gitmeyecek demektir.

Uzaktan Erişim

Neyse ki yazılım sektörü bu konuya otomobilinize atlayıp diğer bilgisayarın yanına gitmekten daha başarılı çözümler üretmiş durumda: Çok uzun zamandan beri İnternet üzerinden uzak masaüstü bağlantısı yapıp, bilgisayarı uzaktan kontrol edebileceğiniz ve dosya transferi yapabileceğiniz bir takım programlar piyasada mevcut.

Bu kısa “nasıl yapılır” öğretimizde profesyonel olmayan amaçlar için en iyi çözümü sunan uzaktan erişim programını tespit edip, adım adım kilometrelerce uzaktaki bilgisayarımıza bağlanmayı deneyeceğiz.

Senaryo – “Uzakta, Tek Başına”

Dosyalar hangisindeydi ya?! Kaynak: Kevin, Flickr, CCL.

Dosyalar hangisindeydi ya?! Kaynak: Kevin, Flickr, CCL.
İlk olarak kendi senaryomu ve konuya getirdiğim çözümü anlatmayı planlıyorum. Haydi başlayalım.

Bu satırların yazarı olarak iki masaüstü ve bir dizüstü bilgisayar sahibiyim. Masaüstü bilgisayarlardan birisi çok eski olduğundan (emektar Pentium II işlemcili) pek kullanmıyorum, fakat diğer masaüstü bilgisayarımı sıkça kullanmaktayım. Elimdeki dizüstü bilgisayar ise aslında ana bilgisayarım.

Ailesinden uzakta üniversite okuyan bir öğrenci olduğum için, henüz yerleşik hayatı benimseyebilmiş değilim. Dizüstü bilgisayarımı sürekli yanımda taşıyorum. Dolayısıyla depo olarak da kullandığım evdeki masaüstü bilgisayarıma erişmem çoğu zaman sorun oluyor. Depodaki tüm bilgileri dizüstü bilgisayarımda taşıyamıyorum zira sabit disk kapasitesi sınırlı, harici sabit diskleri ise hoyrat kullanacağımı bildiğimden satın almaya çekiniyorum.

Bu senaryoda amacımız, evdeki ve dizüstü bilgisayarın bulunduğu yerdeki ADSL kablosuz İnternet bağlantısı üzerinden dizüstü bilgisayarımdan, masaüstü bilgisayarıma karşı taraftan müdahaleye gerek kalmaksızın uzaktan erişebilmek ve dosyaları aktarabilmek. Şimdi uzaktan erişim yazılımlarına kısaca bir göz atıp kullanacağımız yazılımı seçelim ve senaryomuza geri dönelim.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

11 Yorum

 1. ekenciz

  Bu programın en iyi tarafı modem tarafında ya da firewall arkasındaysanız firewalle erişim gerektirmemesi. Ancak radmin ile karşılaştırıldığında hakikaten yavaş. 4 Mbit adsl ile bile tepkileri yavaş ama bazı durumlarda tek alternatif TeamViewer oluyor. Nedense logmein beni hiç sarmadı. Ama favorim radmindir. Hala 2.2 sürümünü kullanıyorum. Eğer win7’de kullanabilirsem kullanmaya devam da edeceğim. Güzel bir yazı olmuş. Directin bağlantısını sizin yazınızdan öğrendim. Elinize sağlık.

 2. mesut demir

  bende bunu kullanıyorum ama eklediğiniz ekran görüntüsü benimki gibi değil buhangi sürüm acaba.. bir de sürekli bağlantı kopuyor ve sanırım karşı bilgisayardaki teamviewer devre dışı kaldığı içn tekrar bağlanmıyor. bunun için kolay kullanımlı 2. bir uzaktan erişim programnı lazım … öneriniz var mı

 3. serdar

  merhaba, öncelikle yardımlarınız için teşekkürler ben teamviever 5i yükledim ancak bağlanamıyorum internet bağlantım olduğu halde sadece lan bağlantı mümkün diyor. interneti kablsuz kullanıyorum. sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

 4. Ziyaretçi

  ben yıllık odevımı bilgisayardan aldın ve hoca dediki bilgisaydan bir bilgisayara kendi bilgisayarınızmıs gıbı goreceksınız ve program olmadan ne yapmam lazım

 5. Emre

  Teamviewer güzel yazılım ama güvenilmez, karşıdaki makineye bazen bağlanamıyor sürekli hata veriyor, karşıdaki teamviewer’ı yeniden başlatmama rağmen, hatta bilgisayarı da. Ama kullanım açısından baya rahat. Ben Logmein’le beraber kullanıyorum. Logmein en azından sıkıntı çıkarmadı şimdiye kadar.

Bir cevap yazın