Uykusuz’dan Türk Oyun Sektörüne Hoş Dokundurma

Turk oyun sektoru karikatur

Politik mizah dergileri bile durumu eleştirmeye başladığına göre Türk oyun sektörüne acilen yeni fikirler gerekiyor.

25 Yorum

 1. Sabertooth

  Bence sorun hala yeni çeri modellemek değil. Onu bile teknolojinin gerisinde yapmak. Yoksa Assassins Creed örneğinde olduğu gibi bir oyunu iyi yapmak için kanatları olan kaplanlara yada çift tamburalı 6 namlulu döner otomatik silahlara ihtiyaç yok. Bunların maddi imkanlar dahilinde olduğuda bir gerçek ve o yüzden mo-cap ti bilmem neydi dünyadaki güncel teknolojileri kullanmaya bunları kullanacak adamları yetiştirmeye başlamamız lazım. Yoksa kütük gibi yada vasat animasyonları, görselleri olan oyunlar üretip, her sene CoD ve BF resimlerini karşılaştırıp hangisi daha iyi olucağına dair falcılık yaparak bu oyun sektörünün gelişmesini bekleyemeyiz. Sözlerim yanlış anlaşılmasın. İyi yada kötü bu sektöre birşeyler katan herkese minnet borcumuz illaki var. Ama gelişmemiz, bunun içinde teşvik edilmemiz şart.

  • Ziyaretçi

   Teşvik kısmı hariç hepsine katılıyorum. Korumacılıkla doğan şahin olur, serbest piyasada tercih edilmek için çalışmakla toyota mercedes olur. Seç beğen…

  • gouranga

   Eğer gerçekten Uğur bey dursaydı Türk oyun sektörünün gelişmesinin önünde, emin olun herkesten çok ben eleştiridim.Ama haberdeki durum maalesef gerçek.

   Ayrıca bu crysis ile vatan kurtarmaktan vazgeçin, alman firması amerikan propogandası ağırlıklı bir oyun yaptı, biz onun üzerinden vatan-millet-sakarya moduna giriyoruz.

   Oyunun yapım sürecinde kaç tane Türk ün adı var?Allah bilir firmanın çaycısı bile Türk değil, bu şekilde bu oyun nasıl bir katkı sağlayacak sektörümüze açıklasanız?

   Türkçe çeviri derseniz, bu işi zevk için yapan film altyazı çevirmenlerine verilseydi bu iş, bedavaya çok daha güzel bir iş çıkardı ortaya, lütfen.

   • Halit

    (vatan-millet-sakarya) ile değil, at -avrat- silah ila gitsek. belki bu hoşuna gider? gouranga. nasıl fikir?

  • ali can can

   bilseydim bu tartışmanın bu kadar büyüyüceğini yorum yapmazdım ben demek istediğimi yanlış aktarmışım affola şunu deyim türkçe oyuna destek vermek için crysis killzone3 gt5 infomus2 gibi oyunları tercih edersek en azından türkçe oyun oynarız L.A Noire türkçe olmamısına herkez kızıyordu ama kimse türkçe oyuna destek olmuyor ve halit allah aşkına konuşma ben yukardaki yazıyı tam istediğim gibi anlatamamışm UĞUR BEYDEN DE ÖZÜR DİLİYORUM

   • Sabertooth

    Artık çok geç kardeşim Adam ayağını debriyajdan çekti bir kere.

 2. nuriii

  Türkiye’de hangi şey oluyorda oyunu olsun daha araba yapamıyoruz motor yapamıyoruz. yapsakta engelliyorlar. diziler halen çok berbat amerikadaki dizi sektörü ile burada dizilere harcanan para ortalama aynı adam gibi sinemamiz yok ya duygusal yada komedi filmi çeviriyoruz onlarıda yabancılar anlamıyor. Ya bunun gibi çok var işim çok yeter bu kadar.

  • gouranga

   Tamamen yerli teknoloji motorlarımız var, araba yapamıyoruz demeyelim, artık herhangi bir taşıtın tamamının tek bir firma tarafından yapılması gibi birşey söz konusu değil zaten dünyada.

   Bunun haricinde bu elma ile armut değil avakado ile patlıcanı toplamak olmuş, ikisi birbirinden o kadar farklı alanlarki.

   • Halit

    doğru buda (devrim – avakado – patlıcan) dimi? yalnız patlıcanı biz yedik .avrupalı değil. sazin gibi düşünenler yüzünden. dimi gouranga.

   • gouranga

    Devrim değil, Türkiyede dizayn edilmiş bir motora sahip kamyon piyasada rekabet ediyor şu anda diğer firmalarla, 50 sene öncesinden bahsetmiyorum:

    http://www.ford.com.tr/agir-ticari-araclar/ford-cargo/ecotorq

    İngilizcen varsa daha güzel bir okuma materyali:

    http://www.icatconf.com/icat2000-2006/tr/2004/matbaa/papers/12.%20Dogan%20San%20-%202004-01-2688-2.pdf

    Ama bu tartışmanın esas konusu kamyon, araba değil, biz ya aşağılık kompleksine kapılıyoruz, hiçbirşey beceremeyiz diye yada höyt bir türk dünyaya bedel diyoruz, hiçbirşey yapmadan boş konuşarak.

    Disiplinli çalışmayı, üretmenin güzelliğini yücelten şeylerden mahrumuz oysaki, zekadan değil.

   • Halit

    o zmaan yapanlarada biraz saygı duycaksın. dimi kardeş. mesela crysis e biraz saygı. (ingilizceden daha güzel bir okuma mataryeli) mi? Türkçe okuma ve yazna mataryelini tercih ederim. diğerini almayım, alanada mani olmayım.

   • Ziyaretçi

    Sen önce doğru dürüst Türkçe yazmayı bir öğren…

   • Halit

    sende nik le girş yapmayı öğren. kimlerin yazdığının haddi hesabı yok. zıpçıktı.

   • Ziyaretçi

    senin gibi düşünenler yüzünden nası görünüyoruz kim bilir? o kadar söylenmesine rağmen crysis i milli oyun gibi göstermeye bıkmadınız 😀 yabancı sermayeli yabancı kuruluştan çıkma yabancı bir oyun. seslendirmesi sonradan yapılan yama gibi. inkar eden var mı? daha neyini kastırıyo bazı vatandaşlar anlamış değilim

   • Halit

    öff yeter be, size lafmı anlatcam. kendi dalganıza bakın.

 3. Halit

  zaten böyle zihniyetler yüzünden 50 yıl, belkide daha fazla geri kaldık. zamanında da kıytırık bi dakdilo yüzünden 400 yıl geri kalmıştık. oyun sektöründen de geri kalalım. bize komaz, nasılsa alıştık. acı patlıcanı kıra çalmazmış.

 4. M8RT

  Mevcut ya da eski oyunların klonlarını yaparak başlasın bizim oyun sektörü, ben ona bile razıyım ama yeter ki bir yerden başlasın, bir şeyler üretsin…

  Birisi kalksa Umut Tarlalarını modernize etse, o zamanlar Amiga’cı olanlar alıp oynar – yine para kazanırlar be….

 5. jupiter

  Türkiye oyun sektörü için umutluyum ben aslında. Yaratıcı insanların önü açılırsa ve birazcık amerika (bu konuda başarılı olduğu için diyorum) örnek alınırsa neden olmasın. Süpercan mesela.. yabancı bir oyun motorunu kullanıyor sanırım ve güzel iş çıkarmışlar. Örümcek adam gibi, iron man gibi karakterleri bile kullanıyorlar telif hakları doğrultusunda. Benim bile aklıma güzel bir FPS oyun hikayesi var. Senaryoyu yazmak istiyorum mesela ama kime yaptıracaksın. Birilerinin yatırım yapması lazım. Belki benim ekibimi kurmam lazım. Bu işler ancak böyle oluyor. Yani elbet eleştirisi oalcak bu işin.. biri eleştirecek ki siz de gidip gününü göstereceksiniz.. sonra başka birisi sizi eleştirecek ya da daha iyisini yapacak, rekabet başlayacak.

  Yani insanlarda bu önyargının olmasının bir sebebi var elbette. Bu yüzden gerçekten sağlam bir kaç oyun gelmeli ki insanların gönüllerini fethedip güvenlerini kazansınlar. Zor iş ama imkansız değil. Olmayacak şey değil yani.. ben yine de ümitliyim.

 6. Tamer

  Türk oyunlarının gelişmesini bekleyen insanlar ilk önce bu oyunları parası ile satın almalı ki firmalara destek olsunlar. Sonrasında firmalar ortaya doğru dürüst bir şey koymazlar ise satın alınmamalı ki “Bak kardeşim iyi oyun yaptın bizde aldık. Ama sen bu işi doğan şahin sanırsan o zaman batarsın” demiş olmak lazım. Ha ben türk oyununu da crackle oynarım dersen o zaman eleştirmeye hakkın yok.

 7. Sabertooth

  Oyunun lisansını satın alıp bir kez daha DVD nin optik okuyucu içerisinde parçalanmasına yüreği dayanamayacağı için crack kullananlar üzerine alınmasa da olur değil mi ? (:

 8. kemal

  Serbest piyasa’nın ırkı, cinsi, arabası, kuralları olmaz, doğal seleksiyon gibi işler
  en iyiler kalır kalanlar elenir. yokolur
  yetişmiş insanımız, türk oyun sektörü oluşturacak sayıda bile olsa, bu arkadaşlar
  en iyi oyun firmalarında çalışacaktır

Bir cevap yazın