Uygun Fiyatlı Yedi X58 Tabanlı Core i7 Anakartı İncelendi

ASRock X58 SuperComputer

ASRock rakiplerinden dört ekran kartı yuvasıyla ayrılıyor. Yalnız dördüncü kartın geleceği seçeceğiniz kasanın iç hacmine bağlı, zira sonuncu yuva kartın en dibinde.

ASRock X58 SuperComputer

ASRock’u farklı kılan özelliklerden birisi de ekran kartı yuvaları için otomatikman PCI Express hatlarını bölüp paylaştırabilmesi. İlk ekran kartı yuvası normalde 16 hattın tümüne sahip ancak ikinci yuvaya bir kart daha takıldığı zaman 8 hattını ikinci yuvaya ödünç veriyor. Alttaki iki ekran yuvası da aynı mantıkla çalışıyor. Yani anakartın dört yuvası için iki adet bölücü elektronik anahtar bulunmakta. Dolayısıyla ASRock 3-way ve hatta 4-way SLI yapılandırmaları kuracaklar için oldukça iyi bir seçenek teşkil ediyor.

ASRock X58 SuperComputer

ASRock ön-panel ses bağlantı kafasını arka panel çıkışlarının hemen ön tarafına koyarak buradan kasaların ön tarafında yer alan ses çıkışlarına kablo çekilmesini biraz daha kolaylaştırmış. Normalde anakart üreticileri bu bağlantıyı pek kullanılmıyor diye en dip köşeye atarak bu kurulumu neredeyse imkansız hale getirirler. ASRock yine radikal bir yaklaşımla ön-panel USB, IEEE-1394 ve LED/Switch kafalarını ön kenar boyunca dizmiş. Diğer taraftan X58 SuperComputer’in disket sürücü bağlantısının dip köşede bulunması Windows XP kurulumu sırasında AHCI ve RAID sürücüleri yükleyenler için disket sürücüye kablo çekmeyi zorlaştırıcı bir etmen.

X58 SuperComputer’in altı adet SATA bağlantısı yana yatık durumda ön kenarın altına doğru dizilmiş. Böylece soğutucuları büyük ve boyu çok uzun olan ekran kartları bile bu bağlantıların üzerini kapayıp kullanım dışı bırakmıyor. Yeni ATX kasaların sabit disk kafesleri artık bu özel SATA bağlantı yerleşimine göre tasarlandıkları için sabit disklere kablo takmak eskiden olduğu gibi bir külfet değil.

Güç bağlantılarının da yeri güzel olsaydı, ASRock kablo düzeni ve yerleşim kolaylığından tam puan alacaktı. 8 iğneli EPS12V güç bağlantısının yerinin VRM soğutucu bloğuna çok yakın olması, sıkışık alan sebebiyle güç kablosunun başlığını çıkarıp takmayı zorlaştırıyor.

ASRock X58 SuperComputer (Revision 1.04)
Kuzeyköprüsü Intel X58 Express
Güneyköprüsü Intel ICH10R
Faz (MOSFET) Adedi 8
BIOS 1.40 (02/04/2009)
133.3 MHz 133.0 MHz (-0.25%)
Bağlantılar ve Arayüzler
4x PCIe 2.0 x16 (Yuvalardan ikisi hatları paylaşıyor)
3x PCI
2x USB 2.0 (her birinden iki çıkış)
1x USB 2.0 (tek çıkış)
1x IEEE-1394 FireWire
1x Disket
1x Ultra ATA
6x Serial ATA 3.0Gb/s
1x Fan 4 iğneli (CPU)
4x Fan 3 iğneli
1x Ön panel ses
1x CD-Audio giriş/td>
1x S/P-DIF çıkış
1x Seri Port kafası
Arka Panel
2x PS2 (klavye ve fare)
6x USB 2.0
2x Sayısal Ses çıkışı (Koaksiyel + Optik)
1x Harici (External) SATA
2x yerelağ
1x IEEE-1394 FireWire
6x Analog ses çıkışları

ASRock X58 SuperComputer’in bir farklılığı daha var: Şu ana kadar incelediklerimiz arasında dahili güç ve reset düğmeleri olmayan ilk anakart. Gerçi şirket haksız sayılmaz çünkü bu düğmeler daha çok biz editörler için kullanışlı. Nitekim anakartı kasaya koyup yıllarca kullanacaklar için bir şey değişmiyor.

İki Realtek RTL8111DL yongası çift Gigabit yerel ağ çıkışı veriyor. Her yonganın kendi çıkışı olduğuna göre herhangi bir darboğaz söz konusu olmayacak. ALC890B HD ses kodlayıcısı ise ICH10R güneyköprüsnün tümleşik ses arayüzüne bağlı.

ASRock X58 SuperComputer

ASRock X58 SuperComputer

VIA VT6330 denetleyicisi bir Ultra ATA ve iki FireWire arayüzüne sahip. Yalnız yonga tek bir PCIe hattı kullanıyor olsa da eski depolama arayüzlerinin veriyolu genişlikleri zaten düşük olduğu için pek bir sorun olacağını düşünmüyoruz.

ASRock X58 SuperComputer

JMB362 denetleyicis tek bir ESATA çıkışı destekliyor. Kullandığı PCIe hattının desteklediği hız SATA II standardına çok yakın: 2.5 Gb/s.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın