Uygun Fiyatlı Yedi X58 Tabanlı Core i7 Anakartı İncelendi

Core i7 işlemcileri üst düzey tüketicileri hedeflediği için LGA-1366 anakartlar da buna göre tasarlanıyor. Bu düzeyde anakart üreticileri malzemeden çalmıyor. Üstüne bol bol özellik ekleyerek rakiplerinden üstün olmayı arzuluyorlar. Dolayısıyla X58 yongasetli anakartların bu denli pahalı olmalarına şaşırmamak gerek.

Geçenlerde yayınladığımız 300 Dolar üstü X58 anakartlar incelememizde üreticilerin ilk sürümleri hatalardan arındırmaları için üç ay beklediğimizi ifade etmiştik ve beklediğimize değdi çünkü denediğimiz hiçbir anakartta tuhaf bir sorunla karşı karşıya kalmadık. Elbette aradan geçen birkaç hafta sonunda, 200-300 Dolar arasında satılan uygun fiyatlı Core i7 anakartlarında da sorun yaşamayacağız diye düşünmüştük.

Uygun Fiyatlı Yedi X58 Tabanlı Core i7 Anakartı İncelendi

Fakat bu seferki incelemeyi yaşadığımız sorunlar sebebiyle aklımıza kazıyacağız. Nitekim yakın zamanlara kadar böylesine ilginç durumlarla yüz yüze gelmemiştik. Mesela? 10 adet anakart incelemeyi planlıyorduk ama olmadı: Bir üretici firma bize örnek göndermeyi “unuttu”, bir başkası önceden bildirdiğimiz halde son örnek yollama tarihi kaçırdı ve diğeri ise anakartını gönderdi göndermesine ama anakart bozuk çıktı (inanın ilgili anakartı çalıştırmak için her yolu denedik). Bunlar bile size tuhaf gelmedi mi? O zaman incelediğimiz örneklerden bir tanesinin Core i7 işlemcimizin hızını 1 MHz bile arttıramadığını ve sürekli sistemi sıfırladığını söylesek olaya biraz daha ciddiyetle yaklaşırsınız herhalde. Yine inceleyebildiklerimiz arasında yer alan başka bir model de hızaşırtma yaptığımız zaman kendini yeniden başlatmaya bile zahmet etmedi. Son olarak üçüncü hatalı örneğimiz de “Core i7 920 işlemcimizi de yanına alarak” ebedi âleme intikal etti.

Intel’in en yeni altyapısına geçmek için 300 Dolardan tek kuruş bile fazla vermek istemeyenleri büyük sürprizler bekliyor olabilir. Nitekim en pahalı X58 anakartlarla zerre kadar sorun yaşamadığımızı yazımızın başında söylemiştik. Yalnız elbette hepsinin çürük olmadığını ve bugünkü deneyimizde fiyatına göre çok başarılı bulduğumuz X58 modellerinin de bulunduğunun önemle altını çizmek istiyoruz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın