Uygun Fiyatlı Ekran Kartlarını Hızaşırttık

Uygun Fiyatlı Ekran Kartlarını Hızaşırttık

Uygun fiyatlı ekran kartlarının başarımları ve bu kartların yüksek seviye ekran kartlarıyla karşılaştırılmaları hakkında birçok soru ile karşılaşıyoruz. Örneğin, bu kartlar yeterli kare/saniye değerlerine ulaşıyor mu yoksa sanki klavyemdeki “print screen” tuşu basılı kalmış gibi yavaş mı çalışıyorlar? 200 $ altında bir ücret ödeyerek ihtiyacınız olan başarıma gerçekten ulaşabilir misiniz?

NVIDIA’nın Quakecon 2004’te GeForce 6600’ü tanıtmasından beri uygun fiyatlı ekran kartı pazarında ekran kartı üreticileri tarafından yaratılan büyük bir hareketlenme ve rekabet gerçekleşti. Bu kapışma özellikle ATI’nin biraz geç kalarak da olsa piyasaya sürdüğü X1000 serisi kartları ve CrossFire teknolojisi sebebiyle son zamanlarda biraz daha şiddetlendi. Ayrıca bu gecikmeler ATI’nin, bu konuda kendisinden önce davranmış olan NVIDIA’ya karşı savunma çözümleri üreten bir firmaya dönüşmesine de neden oldu. Yani önceki nesil ekran kartlarının lideri ATI, eskiden olduğu gibi NVIDIA’yı yeni çözümler üretmeye zorlayacak adımlar atmıyor.

Uygun Fiyatlı Ekran Kartlarını Hızaşırttık

Diğer taraftan ekran kartı üreticileri varolan teknoloji yatırımlarından mümkün olan en yüksek geliri elde edebilmek için büyük riskler almaktalar. Şirketler, kartlara daha büyük soğutucular eklemek suretiyle daha fazla hızaşırtma imkanı sunarak ya da güncel ürünlerin teknolojilerinin üzerine yeni özellikler ekleyerek çeşitli değişikler yapıyorlar. Bu ikinci söylediğimize iyi bir örnek verecek olursak, XFX, GeForce 6600 çekirdekli ekran kartlarının bellek birimlerini DDR1’den DDR2’ye yükselterek ciddi başarım artışı elde etmişti.

Geçen ay ATI’nin X800 serisi ekran kartlarının uygun fiyata size iyi bir güç vaat ettiğini gösteren makalemizi yayınlamıştık. Şimdilerde PowerColor’un ürettiği gibi R430 çekirdekli ve 16 iş hatlı X800GTO modelleri bu sınıfın başarılı ürünleri arasında. Eskiden 280 $ civarlarında olan bu kartlar, şimdilerde 185 $ seviyesine inerek tüketicilerin gözdesi haline gelmiş durumdalar.

(ÇN: Burada belirtilen fiyatlar yurt dışı fiyatlarıdır.)

Bir cevap yazın