Üst, Orta ve Giriş Düzey Yedi Adet Ekran Kartı Karşılaştırıldı

Üst, Orta ve Giriş Düzey Yedi Adet Ekran Kartı Karşılaştırıldı

Üst, Orta ve Giriş Düzey Yedi Adet Ekran Kartı Karşılaştırıldı

Nvidia’nın G94 çekirdeğini temel alan GeForce 9600GT’yi çıkarmasından bu yana internette bu kartla ilgili sayısız deney yayınlandı ve çoğunlukla 8800 GT ile karşılaştırıldı. Yalnız her sitede yayınlanan sonucunun birbirini tutmaması sebebiyle, okuyucuların kafası iyice karışmıştı. Kimileri 9600GT’nin 8800GT’ye denk bir kart olduğunu savunurken, bazıları ise 8800GT’nin halen para vermeye değer olduğunu düşünmekte. Peki, bu karmaşaya yol açan nedir?

Bugün birçok kart üreticisi Nvidia veya ATI’nin referans tasarımlarının dışına çıkıyorlar. Yani, kartların sadece baskı devresinin tasarımını değiştirmiyorlar, aynı zamanda çekirdek ve bellek hızlarıyla da önemli ölçüde oynuyor ve daha etkili soğutma sistemleri kullanıyorlar. İşte her yayın organının farklı bir markaya ait ekran kartını kullanması sebebiyle ilginç sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Yalnız, elbette en doğrusu okuyucuya en doğru bilgiyi vermektir. O yüzden Tom’s Hardware olarak kartları referans tasarımlarıyla ve doğal saat hızlarıyla karşılaştırmaya büyük özen gösteriyoruz. Nitekim ilk 9600GT makalemizde, sıradan bir 9600GT’nin 8800GT’ye rakip olamadığını ancak sadece %10-15 kadar gerisinde kaldığını kanıtlamıştık. Bu kart kendisinden biraz daha pahalı olan Radeon HD 3870’i ise çoğu durumda geri bırakıyor.

Şimdi de biraz normal değerlerden sapalım ve özel ürünleri birbiriyle karşılaştıralım. Karşınızda doğuştan hızaşırtmalı Palit 9600GT Sonic, MSI NX8800GTX-OC, Zotac 9600 GT AMP, Sparkle 9600GT Cool-Pipe, Asus EN8600GT Top ile EAH2600XT GDDR4 ve yeni Sapphire HD 3650 (DDR2).

Not: Aslında doğal hızlarda çalışan bir 8800GT ile çok daha adil bir deney olacaktı ancak zamanımız olmadığından hali hazırda elimizde olan MSI 8800GTX ile yarıştırmak zorunda kaldık. Bu kartın fiyatı halen 500 USD’nin üzerinde. Zamanında böyle kartlara bu kadar para verenler üzülüp üzülmeyeceklerine bu yazıyı okuduktan sonra karar verebilirler.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. ghosty

    bu kartı yeni aldım hem görünüşü hem de kendisi oldukça iyi çok sesiz ve ısısı sabit ve düşük 1gb ram ime ve dualcore 2.8 işlemcimle bu ekran kartını aldıktan sonra Modern Warfare 2 yi en yüksek ayarlarda hiç kasmadan oynayabiliyorum ve diğer oyunlarıda fiyat ve performans olarak çok iyi ve herkeze tavsiye ederim

Bir cevap yazın