USB Bellek İle BIOS Nasıl Güncellenir : En Kolay Yöntem

Flopi disketler öldüğüne göre artık bios güncellemek için başka yöntemler aramamız gerekiyor. Bu yazıda USB bellek üstünden en kolay BIOS güncelleme yöntemini anlatıyoruz.

USB BellekEvet, BIOS güncellemek bundan birkaç yıl öncesine göre çok daha kolay. Artık anakart üreticileri, bugün bize Windows üstünden birkaç tıkla BIOS güncelleme olanağı sunuyor. Ama bu sistemin kusursuz çalıştığını söyleyemeyiz. Bazen BIOS güncelleme sırasında oluşan hatalar anakartı kullanılamaz hale getirir.

Bu tür durumlarda yapmanız gereken şey, elle BIOS güncellemektir. BIOS güncellemek içinse flopi diskete ihtiyacınız olur. Fakat flobi disketler artık tarihe karışmak üzere olduğuna göre farklı alternatiflere yönelmenin zamanı geldi. Bugün size USB bellek ile alternatif bir BIOS güncelleme yöntemi açıklayacağız. Sanırım bu yöntem USB bellek ile BIOS güncellemenin en kolay yöntemi.

Önce USB bellek üstünden BIOS güncelleyebilmek için nelere ihtiyacınız var onlara bir göz atalım:

 • USB bellek (kapasite önemli değil)
 • Windows işletim sistemi (sürüm önemli değil)
 • HP USB Disk Storage Format Tool programı (bu linkten çekebilirsiniz).
 • USBDOS programı (bu linkten çekebilirsiniz).
 • BIOS türünüzü öğrenin. (Sistem açılırken Tab tuşuna basarak görebilirsiniz. Ya Award BIOS’tur ya da AMI Flash BIOS.

Adım adım gidelim.

BIOS değerlerini fabrika ayarlarına getirin.

Varsa anakart üstündeki BIOS koruma Jumperlarını devre dışı bırakın.

USB belleğinizi bilgisayara takın.

İndirdiğiniz HP USB Disk programını yükleyin ve çalıştırın (Vista ve 7’de yönetici olarak çalıştırın).

usb bellek.jpg

Resimdeki gibi bir ekran çıkacak. Şimdi “Create a DOS startup disk” seçeneğini tıklayın. “Using DOS system files located at” seçeneği seçili olsun, hemen alttan “…” işaretine tıklayın ve indirdiğimiz USBDOS programını seçin (zip sıkıştırmasını açmanız gerekiyor).

bio2.jpg

Start deyin ve çalıştırın işte size USB açılış disketi.

Önemli not: Bu işlem sonucunda USB belleğinizdeki tüm veriler silinecektir.

Şimdi anakart üreticisinin sitesinden indirdiğiniz BIOS dosyalarını USB belleğe kopyalayın ve bilgisayarınız açılırken USB bellek üstünden boot etmesini sağlayın.

Buradan sonra yapmanız gerekenler tecrübesiz kullanıcıların kafasını karıştırabilir. O yüzden çok basit gitmeye çalışacağım.

Siyah ekranda A:/ yazısını görüyorsunuz. “dir” yazıp entera basın. Aşağıdaki resim gibi bir yazı ile karşılaşacaksınız.

bios.jpg

Eğer AMI Flash BIOS kullanıyorsanız ve resimdeki gibi AFUDOS yazısını görürseniz sorun yok. Yapmanız gereken şey resimdeki değerleri aynen yazıp entera basmak. Tabi benim 9C3F1P02.ROM yazdığım bölümü dir ekranında çıkan yazı ile değiştirmeniz gerekiyor.

bios2.jpg

Bir yanlış yapmadıysanız BIOS’nuzun birkaç saniye sonra güncellenmiş olması gerekiyor.

Eğer Award BIOS kullanıyorsanız dir yazısından sonra ya AFUDOS.exe ya da AWDFLASH.exe yazısı göreceksiniz. Hangi exe dosyasını görürseniz onu seçin, komut şöyle olacak.

AWDFLASH örnek.bin /py/sn/cc/cd/cp/wb ya da AFUDOS örnek.bim /py/sn/cc/cd/cp/wb

Evet, BIOS’nuz güncellenmiş durumda. Fakat bu yöntemi sadece BIOS’nuzda bir hata olursa ya da Windows üstünden BIOS güncellemeyi başaramazsanız kullanın.

24 Yorum

 1. mustafa

  iyide zaten usb’den boot etme özelliği olsa bios güncellemesi kolay önemli olan o olmadan nasıl yaparız yani anakart eski bios güncellemesi yapmak gerek ama usb boot özelliği yok …

   • Şenol EKER

    Yönteme neden itraz edeyim ki? Floppy ve optik sürücü içermeyen sistemlerde her zaman kullanılan yöntemdir. Burada da bana itiraz etmek yerine yazınızı düzeltip benim iletimi (ve devamını) silesniz thgtr için daha şık olmaz mı?

     

   • Tahir Meylani

    Aslında uyarınız benim için iyi oldu, hatamı görmüş oldum. Yanlış yazmışım ve devamı da öyle gelmiş. O yüzden uyarınız için teşekkürler.

    Sadece ciddiyet deyince sanki anlattığım yöntemde de sorun varmış gibi algılanıyor. Sadece ona ufak bir itirazım oldu. Umarım yanlış anlamamışsınızdır.

 2. Semih DÜŞER

  Arkadaşlar Usbden boot her anakartta olmadığı için şimdilik sıkıntılar yaratabilir ve burda asus için anlatmış bazı anakartlarda(ecs,biostar,foxconn gibi) iş daha karışık.şimdilik en basit yöntem win98 ile boota düşürüp boş bi cd içine firmware dosyasını atıp dir komutuyla bu dosyayı adreslemek olacak.Hepinize kolay gelsin

 3. Ercan Keskin

  Bende sandım ki bios’dan hile ile yapılıyor. Kardeşim bunu zaten biliyoruz 🙂 Bios zarar gördükten sonra sen o flash disk’i nasıl boot etcen, boot screen geliyor iseişletim sistemine zaten girer. WinFlasherlar ile halledersin işini..

  • Tahir Meylani

   BIOS’u bozulmuş bir anakartla bu yöntemi denemedim ama USB bellek ile bazı BIOS’u bozulmuş bazı anakartların da kurtarılabildiğini biliyorum.

   Ayrıca WinFlasher programlarının çalışmadığı durumlarda (ki bana olmuştu bir kere) bu yöntemi kullanın diye de not bırakmıştım alta 🙂

 4. Ercan Keskin

  Bios’u bozulmuş board, zaten bios ekranını geçmez, o yüzden faydası olmayacaktır, arızası olan bios da floppy’den başkasını kabul etmez, öyle inatçıdır. Ben biraz ihtiyarım, en son çıkan mainboard’larda varmı o özellik bilemeyeceğim 😉

 5. goro

  Sanki bir 10 sene öncesine hitap eden yazı gibi olmuş, insan eskiye gidiyor, şahsen anakart alırken 64bit windows’da tek tıklamayla rahatça güncellenmeyen bir bios yapısı olan anakart almıyorum.

 6. Engin

  Ellerine Saylık pc ye hiç bi türlü işletim sistemi kuramıyordum.

  Windows üzerinden bios yüklerken hata oluşmuştu o yüzden

  Ama Konunu okuyum sırasıyla yaptım sorunum çözüldü.

  Tekrar tekrar teşekkür ediyorum

  • Tahir Meylani

   Ne demek rica ederim. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

   Bende benzer bir sorunla karşılaşmıştım. Anakart bir türlü Windows üstünden BIOS güncellemiyordu. DVD ve disket olmayınca elimde USB ile nasıl BIOS güncellerim onu araştırdım ve bu yöntemi buldum.

   Yöntem de pratik olunca bunu paylaşmalıyım diye düşündüm.

 7. Murat

  Benim laptop siyah ekran da bu işlemi bilgisiyar başlangıcında yapsam bir mahsuru olurmu Fn Escape basılı tutup powera bassam yine bios kurtarma işlemi gerçekleşirmi. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın