USB Bellek Büyüklüğündeki PC 1080p HDMI Çıkışa Sahip

İngiliz oyun tasarımcısı David Braben, üçüncü dünya ülkelerindeki çocuklara teknolojiyi götürmek için USB belleğe sığacak büyülükte bir PC tasarlamış.

Raspberry Pi

Raspberry Pi

Raspberry Pi isimli cep PC’sinin maliyetiyse 25 $. Bu alet bildiğiniz USB belleklerden daha büyük değil. Buna rağmen üzerinde yer alan HDMI çıkışından 1080p içeriği HDTV veya PC ekranına gönderebiliyor. Diğer uçta bulunan bilindik USB 2.0 bağlantı ucunaysa bir USB çoklayıcı ile PC için gereken klavye/fare ve diğer bileşenler takılabiliyor.

David Braben bu tasarımı önceleri 100 $ maliyetle başlayan ama kısa sürede maliyeti 188 $ seviyesine çıkan Her Çocuğa Bir Dizüstü projesine tek olarak geliştirmiş. Braben’in tasarımı sadece çocukların bilgisayarlarını ceplerinde taşımalarına imkan sağlamıyor aynı zamanda 25 $ civarında olan üretim maliyetiyle çok daha fazla çocuğa ulaşmayı mümkün hale getiriyor.

Raspberry Pi, bir ucunda HDMI girişi diğer ucunda USB bağlantısı olan tek bir anakarttan oluşuyor. Bir kenarında SD/MMC/SDIO kart okuyucu yer alırken diğer tarafında 12 MP kamera modülü gibi şeylerin istenirse takılabileceği genişleme yuvası yer alıyor. Raspberry Pi, 700 MHz hızında çalışan ARM11 işlemciye ve 128 MB sistem belleğine sahip. Ayrıca ismi belirtilmemiş bir GPU ile OpenGL ES 2.0 desteği bile sunuyor. İşletim sistemi olaraksa Ubuntu seçilmiş, tabi Iceweasel, Koffice ve Python gibi uygulamalarda işletim sistemiyle birlikte geliyor.

David Braben - Raspberry Pi

David Braben - Raspberry Pi

Braben, Raspberry Pi’nin bundan sonraki gelişimini desteklemek için İngiltere’de bir vakıf da kurmuş. Cihazların şimdilik İngiltere’de ve üçüncü dünya ülkelerinde dağıtılması bekleniyor. Ancak kesin bir tarih ve diğer ülkelerin durumlarıyla ilgili net bir bilgi verilmemiş.

5 Yorum

 1. Ziyaretçi

  ne kadar verimli olur bilinmez ama sonuçta teknoloji meselesi.ayrıca gelecek ARM işlemciler üzerine kuruluyor gibi bu gün bir çok mobil platformda bu işlemci teknolojisine sık rastlamaya başladık.bence çok güzel bir yapıya sahip geliştirildiği takdirde günümüzün watt ve ısı canavarı işlemcilerini geride bırakacaktır…

   • logar

    Cep telefonu sırf işlemci mi? Ürünün geri kalan tüm elektroniğini, kasasını, plastiğini, kabını, kablosunu, ıvır kıvırını geçin, işin araştırması, geliştirmesi, tasarımı, lisansları, dağıtımı, yazılımı, stok durumu, nakliyesi, yatırımı, istihdamı, finans yönetimi, marka çalışması, reklamı vs. vs. Üç nalla bir atı unutursanız kar marjı %400 gibi gelir.

    Yaptığınız bir evin değerini tuğla maliyetinden hesaplamak gibi bir şey.

Bir cevap yazın