USB 3.0 Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Linux ve MAC İçin USB 3.0 Desteği Gelecek mi?

Linux ve MAC İçin USB 3.0 Desteği Gelecek mi?

USB 3.0 xHCI spesifikasyonları yayınladığı zaman Linux geliştiricilerinin USB 3.0 desteği için çalışacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat şu an xHCI spefikasyonu halka açılmadı. NEC’in ürettiği USB 3.0 yongaları bildiğim kadarıyla, şimdilik sadece Windows XP/Vista ve 7’e destek veriyor.

Apple ise, USB 3.0 hakkında şimdilik sessizliğini koruyor. Ama Apple’ın eninde sonunda bu standarta destek vereceğini söyleyebiliriz. 

USB 3.0 giriş

USB 3.0 girişinde USB 2.0'a göre fazladan bir tel bulunuyor. Bu, çift yönlü veri aktarımını mümkün kılıyor.


USB 3.0’ın Diğer Özellikleri Nelerdir?

 • USB 3.0 ile USB 2.0’a göre yapılandırılmış cihazlara %80 (USB 2.0: 500 mA – USB 3.0: 900 mA), yapılandırılmamış cihazlara %50 (USB 2.0: 100 mA – USB 3.0: 150 mA) daha fazla güç verilebilecek.
 • Cihazların minumum voltaj değeri USB 3.0 ile 4.4V’dan 4V’a indirilmiştir.
 • USB 3.0 çok daha gelişmiş enerji tasarrufu özellikleri sunacak geliştiricilere.
 • USB 3.0 için henüz kablo uzunluğu standartı belirlenmedi.
 • USB 3.0, çift yönlü veri aktarımı için fazladan bir tel kullanır, ama bu USB 2.0 aygıtların USB 3.0 girişlerini kullanmasına engel değildir.

USB 3.0 PCI Express x1

NEC yongası kullanan bir USB 3.0 PCI Express kartı

USB 3.0 İle Bizi Neler Bekliyor?

 • Harici Blu-ray oynatıcılar
 • USB 3.0’ın sunduğu fazladan güç özelliği ile desteklenmiş birbirinden ilginç USB cihazlar
 • USB arayüzü kullanan dijital kameralar
 • Daha kaliteli görüntü yakalayabilen Web kameraları
 • DisplayLink USB gibi görüntünün USB üzerinden aktarılmasını sağlayan yeni teknolojiler
 • Daha hızlı harici sabit diskler ve USB bellekler

Teknik konular haricinde USB 3.0 hakkında bilmeniz gereken herşeyi yukarıda toparladık sanırım. Unuttuğumuz veya sizin eklemek istediğiniz bir şey varsa, yorumlarda belirtin lütfen.

Yararlanılan kaynaklar: everythingusb.com ve cnet.com

6 Yorum

 1. Vernoncougar

  Islemcıyı degıstırınce halıyle anakart da degıstı LGA1156 dan LGA1366 ya gecıs yaptım, anakart usb 3.0 desteklıyor ama ben pek bır fark goremedım yada anlamadım. Asus Rampage III Extreme

  • Hamdi Kellecioğlu

   Sadece anakartın desteklemesi yetmez kullandığınız USB aygıtının da desteklemesi lazım. Bu aygıtl eğer yazıcı, tarayıcı gibi bir şeyse bunun da çok fark edeceği söylenemez.

   USB 3.0’ın en önemli fark yarattığı alan taşınabilir diskler veya flash bellekler ki bunlarda aktarım hızı diskin ya da belleğin aktarabildiği en uç noktaya kadar dayanacaktır. 

 2. Vernoncougar

  SSD daha verımlı calısıyor dıyebılırım, pc hızlı acılıyordu zaten ama sımdı daha da hızlı, evet codemachıne aynı adı kullanmanın yararları, varsa ıhtıyacın bır gozatıver lısteme 🙂

 3. Ziyaretçi

  Benim kafam kablo renklerine takıldı. Bu mavi renk ne kadar güvenli peki bu kabloların belli bir omaj değerleri olmalı, sadece rengi ile usb 3.0 olduğuna inanmak pek akılcıl değil gibime  geliyor

Bir cevap yazın