Üreticiler: Fermi Cayır Cayır Yanıyor

Ekran kartı meraklıları büyük bir heyecanla Fermi’yi bekliyor. ATI, HD 5000 serisiyle beraber yaklaşık üç aydır Nvidia’dan önde fakat yine de birçoğumuzun Fermi’den (GF100) beklentisi büyük.

Fermi sadece oyun başarımıyla değil, uygulama yönüyle de şu anki GTX 200 serisinden oldukça üstün olacak. İlk kez bir GPU, CPU olmaya bu kadar yaklaşacak. O yüzden Fermi Intel’in de bir endişe kaynağı durumunda. Hatta bazıları Nvidia’da işlerin ters gitmesinden dolayı memnun olabilir ancak herkesin yeni teknolojilere saygı duyması gerekiyor.

Dünkü CES yazımızda fotoğraflarını gösterdiğimiz ve kısaca değindiğimiz GF100 kod adlı ekran kartları fuarda gayet iyi çalışıyor gibi görünüyordu fakat duyduğumuza göre bu kart ısıl sınırlara çok yakın çalışıyormuş. Yani, bu haliyle hızaşırtma uygulamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bunu söyleyen Nvidia ortakları sıcaklıkların tam olarak ne olduğunu söylemezken, kullanıcıları iyi havalandırılabilen bir kasa seçme konusunda uyarıyorlar.

Başka bir Nvidia ortağının temsilcisinin söylediklerine göre Fermi tabanlı kartlar çift grafik işlemcili ATI Radeon HD 5970’den bile daha sıcak çalışıyormuş.

6 Yorum

 1. KANUNI

  eee bu iş dediğim gibi cıkdı demekdir bu fermi  hazırdı aslında bakdılar atinin 5 xx serisi geriyor bu fehmiyi amcamlar yeni bir revizyon transtörler coğaltılar şimdide yanıyor bir sitede gördüm su sogutmayla göstermişler kartları 🙂 gecmişolsun nvidia ya cı arkadaşlara

 2. S_IV

  Kanuni, seni ati fanboyu seni.  Tabi ya nvidia dünkü çocuk 2-3 yıldır saçma sapan bir gpu üzerinde çalışıyor ama ati muazzam, ultra, harikulade herkes ati almalı. Sen kendi çapında eğlenedur nvidia nın şu an öncelikli rakibi ati değil intel. Nasıl haber takip ediyorsan artık. En hızlı gpu’yu yine sürecekleri kesin piyasaya, ha fiyatı da uçuk olacak her zamanki gibi. nvidia hep baştan savma iş yapıyor  (mesela  3d vision, physx, cuda vs.) ama ne tesadüf ki ati sürekli yeni teknolojileri (mesela ne olduğu hala çözülemeyen, görülemeyen avivo ?) oyunculara sunduğundan iflasın eşiğine geldi de AMD kurtardı. Ati şükretsin de nvidia intel ile ortak değil tam aksine iki büyük düşman. Oyuncuların işine gelen de bu, nvidianın fiyat politikasını az çok herkes bilir. Ferminin geç kalmasında nvidianın gpu ların artık cpu görevi de görmesi için uğraşması yatıyor. Yani intel’e bir çalım atmak için uğraşılıyor, cuda geliştirilmeye çalışılıyor. Ati gibi transistörü bas, verimsiz ropları düzeltip 2 ile çarp, doku ünitesi ekle bi de yapıştır directx 11 ile shader 5 i al sana yeni teknoloji. En üst model için ise iki modeli topla tek kartta (hd 5970)  olsun bitsin. Asıl sana geçmiş olsun daha nvidia çözümlerini görmeden balıklama atladıysan 5xxx serisine

  • KANUNI

   sadece sana gülüyorum arkadaşım   ati bizim pazar payımızı calmak istiyor diye sacmalayan   nvidia sahibi san yun go mudur nedir hani elinde maket bir kartla tanıtım yapan varya hatırlaman acısından söyledim gerci sen iyi takip ediyorsun dur nvidia nın rakibi kim sence  ? ayrıca ben hicbir müşterimden 3d vision, physx, cuda vs  gibi bir istek gelmedi bana ve 8800 lere ++ basıpda millete kakalayan da ben deyilim ati de deyil birde ben ati fanboyu filan deyilim gercekleri soylemk fanboyluksa evt dediğin doğru olabilir ben pc pazarına 18 senemi verdim halada devam ediyorum  ayrıca  amd mi atiyi kurtardı atimi amd yi  kafanı calıştır iyi düşün amd atiyi almasa idi bitmişti arkadaşım sen ne anlatıyorsun amd kendi cip setini üretti platform bazında ilerleme sağladı dizüstü paraına girdi fusion teknolojisini ortaya attı  yatırımlarına atiyi aldıkdan sonra başladı  bilmediğin başka konular varsa sorabilirsin

 3. ravenholm

  (3d vision, physx, cuda vs.)

 4. Bonecrusher

  Eskiden beri bu ATI-Nvidia tartışmaları komik işler. Ama gittikçe komiklik boyutunu arttırmakta. Ekran kartları konusunda hep “en iyiyi ben bilirim” diye afra tafra kesenler oluyor ama aslında hiç bir şey bilmiyor olurlar.

  Bir açıklama getirecek olursam, evet “şu an” en hızlı ekran kartı ATI’nin. Ama nedense dergilerde ve okuyucularda yapılan en büyük hatadır “şu an” mevcut olan en hızlı ekran kartını bir “başarı” olarak sunmak. ATI’nin Nvidia’dan sonra çıkarmış olduğu ekran kartı elbette Nvidia’nın ekran kartlarından hızlı olcak. Bunu bir maharetmiş gibi sunanlara anlam veremiyorum. Öte yandan, Nvidia’nın ATI’den sonra çıkarcağı kart da ATI’nin ekran kartlarından hızlı olacak. Bu bir maharet mi şimdi? Değil.

  Diğer yandan salt “hız” meselesine takılmış kalmaktayız. Ekran kartı firmaları her yeni ekran kartında yeni bir teknoloji sunuyor, ama biz nedense bunları görmezden gelip sadece ve sadece hız boyutuyla tartışmaya devam ediyoruz.

  ATI’nin şu anki en önemli kozu DirectX 11 olmakta. Nvidia’nın DX11 kartları geciktikçe kendi yerini daha çok sağlamlaştırmaya bakıyor ve bunu da büyük oranda başarmış durumda. Oyun dünyasında şirketlerin çoğunu kendisine çekmiş durumda.

  Öte yandan Nvidia’nın 3D gözlük teknolojisi kendisinin en büyük ve gerçekten önemli bir kozu olmakta. Piyasayı takip etmiş olan bir kişi iseniz Real 3D sinemalar ile Televizyonlarımıza ve bilgisayarlarımıza yavaş yavaş 3D Blu-Ray, Real 3D gibi teknolojilerin giricek olacağını görürsünüz. Real 3D meselesi tahmin edeceğinizden daha büyük bir yankı uyandırmış durumda. İşte bu da GeForce’un 3D gözlük teknolojisinin ekmeğine bal süren bir durum. İster istemez oyuncular da bu Nvidia 3D teknolojisine doğru sürüklenmekte.

  “müşterilerimden 3d vision, physx, cuda gibi bir istek gelmedi” gibi bir bahane sunmaya sadace gülüyorum. Word’de yazı yazmak için bilgisayar kullananlarla iletişim halinde iseniz evet, 3d vision, physx, cuda gibi sistemleri hayatınızda duymamış olabilirsiniz. Ama şu var ki ATI’nin bile “başarısını” kabullendiği sistemlerdir bunlar. Nedenlerini açıklayayım. 3D Vision şu an için 350’den fazla oyunu destekliyormuş ve son senelerde çıkmış tüm popüler oyunlar bu listenin içinde. 240hz monitör istiyorlar ama her ay yeni bir 240hz monitör/tv çıkıyor, bu listenin 2010’da çok daha fazla hız kazanacağı söyleniyor, real 3d’nin de etkisi olacak bunda. Physx artık oyunlarda en çok kullanılan fizik sistemi. Onu da popüler oyunların çoğunda görmekteyiz. Hani Ati kullanıyorsan göremiyorsunuzdur, Nvidia kullanıyorsan Physx’in açık olduğunu da farketmiyorsundur, o mesele ayrı. Ama Physx işlemciye sahip olmanın grafiksel şölen açısından önemi var oyun dünyasında. Diğer mesele CUDA daha ziyade animasyoncuları ve programcıları ilgilendiren bir mesele. Tesla ve CUDA, “TÜRKİYE’DE” dar bir kesime hitap ediyor olabilir ama esasında renderleme, compile etme gibi işlemleri kısalttığından, bilgisayarcılar arasında yaygınlaşmaya başladı.

  ATI, Nvidia’nın bu teknolojileri kendisiyle paylaşmayacak olmasından şikayetçi. Zaten paylaşsa büyük müşteri kaybedeceğini biliyor nvidia.

  Bu yüzden oyuncular da ATI’nin sunduğu teknolojileri ve Nvidia’nın sunduğu teknolojileri bir tartıya koyup öyle seçim yapmak durumunda kalıyor.

  Yani her ATi-Nvidia tartışmasında sadece “kimin hızı iyi” derdinden ibaret değil ortadaki durum.

  Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Bir cevap yazın