Uncharted 3: Drake’s Deception İnceleme

Playstation 3’ün çıkış oyunlarından birisi olan ilk Uncharted çıktığı dönem bir çok eleştirmen ve oyuncu tarafından “ana karakteri erkek olan Tomb Raider” damgası yemiş, siper alma sistemini Gears of War’dan almasından tutun da oyunun (aslında gayet normal olan) sekiz saatlik süresinin kısa olmasına kadar bir çok konuda eleştirilmişti. Ancak bu eleştirilerin yanında serinin geleceğinin olduğu da söylendi hep. Hem de ne gelecek…

Uncharted 3 1

Uncharted 2: Among Thieves hepimizi şaşırtan oyunlardandı doğruyu söylemek gerekirse. Drake’in uçurumun kenarında sallanan bir trende asılı kaldığını gösteren fragmanı yayınlandığı andan itibaren herkes Uncharted 2’yi büyük bir merakla bekledi vebu bekleyişin sonunda şimdiye kadar hiç görmedikleri kadar özenli hazırlanmış bir oyunla karşılaştılar: Muhteşem kamera açıları, inanılmaz detaylı hazırlanmış ve çeşitli ortamlar, kısmen de olsa merak uyandırıcı bir hikaye, akılda kalıcı karakterler, hiç durmayan ve önceden hazırlanmış olaylarla süslenmiş aksiyon, göz alıcı iç mekanlar… Uncharted 2 çıktığı dönem için inanılmaz bir oyundu doğruyu söylemek gerekirse. Elbette eksikleri yok değildi, bulmacalar inanılmaz derecede basitti, oyunun ortalarından itibaren hikayeyle pek ilgilenmiyordunuz ancak herşeye rağmen oldukça “özel” bir oyundu Uncharted 2.

Oyunun çıkış tarihinden yaklaşık bir ay sonra Uncharted 3 duyuruldu. Naughty Dog’un bu kadar başarılı olmuş bir seriye bir oyun daha eklemesi şaşılacak bir şey değildi elbette ancak açıklamayı bu kadar kısa sürede beklemiyordu kimse. Elbette bir çok tartışma platformunda spekülasyonlar başladı: Naughty Dog işi tamamen ticarete mi döküyordu? Yoksa iki oyun aynı anda mı geliştirilmişti? Üçüncü oyun ikinci oyunun üzerine ne koyabilecekti ki? Zaten ikinci oyun bu türde gördüğümüz en gelişmiş oyundu, üzerine ne eklenebilirdi?

Uncharted 3 4

Marlowe şimdiye kadar gördüğümüz en sağlam kötü karakterlerden birisi.

Neler eklenmemiş ki… Şu anda incelemesini okuduğunuz oyun başladığı ilk saniyeden, bittiği son saniyeye kadar asla ilginizi yitirmemenizi sağlayan, bir şekilde mutlaka ilginizi çeken, hikayesiyle, insan ilişkilerini irdelemesiyle, görselliğiyle, seslendirmeleriyle, herşeyiyle inanılmaz, şimdiye kadar oynadığım mükemmele en yakın oyun. Uncharted 3, mükemmeli çok ufak hatalarla, kılpayı kaçırmış bir oyun. Uncharted 3, muhteşem bir oyun (sözümü yerine getirdim)…

2 Yorum

  1. Sabertooth

    Son 1.5 haftayı uncharted serisini baştan oynayarak geçirdim ve oyunun yapımcısı Naughty Dog u gerçekten takdir etmek gerektiği kanaatindeyim. 3 oyunda her anlamda bir öncekinin üzerine yeni bir şeyler katıyor. Okan Yalabık, Ege Aydan ve Ceyda Düvenci’nin sesleri bence karakterler en cuk oturan sesler olmuş.(ama evet sonradan direk metin üzerinden çevrildiğinden biraz duygu eksikliği olmuş.) Gizliliğin baştan savma olması dışında benim de gözüme çarpan bir eksiklik oyun içi geçen karakterler arası diyaloglardan karakterlere baktığımız zaman ağızları hareket etmiyordu. Yani bir nevi karınlarından konuşuyor durumu vardı. Ufak detayları dışında Red Dead Redemption dan sonra oynadığım en güzel hikaye anlatımına sahip oyun olmuş Uncharted 3.

Bir cevap yazın